Налазите се на страници > Почетна
> Магазин > Наука и технологија > Руски космонаути на МКС-у тестирали брзи систем за размену података са Земљом независан од САД-а
Руски космонаути на МКС-у тестирали брзи систем за размену података са Земљом независан од САД-а
Руски космонаути на Међународној космичкој станици (МКС) тестирали су брзи систем за размену података са Земљом независан од САД-а, рекао је космонаут Александар Скворцов.
Он се у фебруару вратио на МКС у космичком броду "Сојуз МС-13", заједно са Италијаном Луком Пармитаном и Американком Кристином Кук.
"Руски сегмент МКС-а има сопствени систем широкопојасне комуникације. Имао сам прилику да га испробам. Слика је невероватна, попут добре дигиталне телевизије, а кашњење гласа је занемарљиво", рекао је Скворцов, наводи се на сајту "Роскосмоса".
фото: NASA/Роскосмос
"Сада ћемо имати сопствени канал преноса података, односно могућност преноса великих пакета телеметријских информација, без обзира на наше америчке колеге", додао је он.
Тренутно се за пренос великих количина информација са МКС-а на Земљу и обрнуто, користе амерички ТДРС релејни сателити, углавном на платној основи.
У новембру 2019. године, Олег Химочко, први заменик генералног директора компаније "Гонец", рекао је за РИА Новости да је опрема за обезбеђивање широкопојасне комуникационе мреже руског сегмента МКС-а са Земљом путем релејних сателита "Луч 5" допремљена и да ће нормалан рад канала почети 2020. године године. Према његовим речима, брзина на каналу је до 105 мегабита у секунди.
фото: NASA
Тренутно се сателитска релејна група у орбити око "Луча" састоји од три апарата - "Луч-5А", "Луч-5Б" и "Луч-5В", а који су лансирани у космос од 2011-2014. године. Лансирање следећег је планирано 2024. године.