Русија почела рад на стварању новог космичког брода - наследника „Бурана“
"Роскосмос" разматра могућност прављења крилатог пилотираног космичког брода за летове до орбиталних станица, рекао је Дмитриј Рогозин, генерални директор државне корпорације.
"Сада је развој управљачког програма повезан управо са стварањем космоплана. Сједињене Америчке Државе проводе тестове, такви се радови изводе. Имамо идеју за нову космичку летелицу у интересу орбиталне станице", рекао је Рогозин ра радио Комсомољскаја правда, преносе РИА Новости.
Рогозин је напоменуо да је државна корпорација, заједно са централним научним институтом "ЦНИИмаш", већ започела рад на овој „врло обећавајућој теми“. Подсетио је да за кориштење некадашњег пилотираног крилатог космичког брода "Буран", створеног у СССР-у, нема сврхе. То је, према Рогозиновим речима, био један од разлога за затварање програма.
Буран — первый в мире многоразовый ракетоплан, совершивший 15 ноября 1988 года космический полёт в автоматическом режиме. Его называли цифровым кораблём, опередившим время.
— РОСКОСМОС (@roscosmos) November 15, 2018
Многие приборы и системы Бурана были установлены на космические корабли следующих поколений pic.twitter.com/7KMpWbnkSG
"Буран" је први орбитални космички брод за вишекратну употребу, који је створена у СССР-у. Његов развој је започео 1974. године и трајао више од десет година. Космички систем „Енергија-Буран“ обухватао је универзалну супертешку ракету-носач „Енергија“, и „Буран“ који је био део космичке инфраструктуре и орбитални брод.
Уникальные архивные кадры подготовки и запуска космической системы Энергия-Буран pic.twitter.com/amsRb2dNmC
— РОСКОСМОС (@roscosmos) November 15, 2018