Како се јакутски „људи-моржеви“ греју на мразу
Житељи маленог села у Јакутији и по неколико минута могу да бораве у леденој води, па чак и да загњуре главу у воду. Из оближње избе у лаким огртачима и са фротирским пешкирима око врата излазе обични људи, мушкарци и жене различите конституције и различитог узраста, од 30 до 90 година, и долазе до отвора направљеног у леду. Остављају гумене папуче на снегу, пажљиво се спуштају низ клизаву лотру и проводе у води чак и по десетак минута.
На крају загњуре главу, али обавезно покрију теме, место које код новорођенчади пулсира, јер је оно најосетљивије. Исто тако полако излазе из воде, без икакве журбе. И после тога се полако и сталожено трљају снегом. Посматрајући тај призор човек и сам нехотице падне у медитативни транс. Батерија на телефону се на мразу одмах испразни тако да се овакви тренуци морају памтити. Све се то дешава у маленом јакутском селу Чурапче, једном од најхладнијих насеља на свету.
Јакутија је највећи регион Русије. Има већу површину од сваке европске или афричке земље. Ова територија је чувена по својој „двострукој хладноћи“. Одоздо „бије“ хладноћа од пермафроста, вечно смрзнутог тла – подземни лед сеже 400 метара у дубину. Одозго стеже мраз у ваздуху, чија температура се редовно спушта испод -45 степени Целзијуса. Најхладније место на северној полулопти Земље налази се управо у Јакутији. За титулу климатског екстрема у насељеним деловима планете такмиче се Верхојански и Ојмјаконски рејон руске републике Јакутије.
Они се надмећу око десетих делова једног степена, али обични туристи не осећају разлику. Њима је свакако гарантован „јакутски ватромет“, који се добија када се врела вода проспе из шоље, па се моментално смрзне у ваздуху и направи облак замрзнутих честица.
Али зато„Освајачи хладноће“бележе рекордно ниске температуре по специјалним методама руске метеоролошке службе. То је пројекат чији учесници врше експерименте на научној основи и проверавају своју издржљивост.
Познанство са људима-моржевима
У најхладније доба године, тј. крајем јануара, људи-моржеви у запрегама ирваса или на моторним санкама одлазе у долине где се таложи хладан ваздух. Главна награда им је званично регистрована најхладнија температура у току године, што ће можда бити последњи пут на Земљи, с обзиром на глобалне климатске промене.
Успут „освајачи хладноће“ обавезно сврате у Чурапче. Ту живе чурапчински људи-моржеви – они се у леденој води не прекаљују, него се греју.
На површини отвора у леду вода испарава и стално се пресвлачи танким слојем леда, али Чурапчинци ломе тај лед и заиста се греју у води.
Када је температура ваздуха -30 степени Целзијуса или још нижа, температура воде је +4 степена. На тој температури вода прелази из течног у чврсто, тј. залеђено стање. Заправо, прелази у течни лед, који се још није стврднуо, и постаје биолошки инертна. Честице течног леда не продиру кроз канале ћелијских мембрана. Сматра се да је то „биолошка нулта“ температура, граница између топлоте и хладноће. Испод те границе није могућ развој живих организама. На тој температури долази до стресне реакције организма.
Али јакутски „моржеви“ су опуштени. Може се чак рећи да медитирају улазећи у воду.
Како се постаје човек-морж?
Оснивач „Клуба зимског пливања“, 90-годишњи Афанасиј Дорофејев, прича како је постао „човек-морж“ када је имао 48 година. Званична медицина му је запечатила судбину дијагнозом тешке наследне болести. Сахранивши своје ближње Афанасиј је одлучио да превари смрт.
Док се без журбе враћа кући само у купаћем, он прича како је почео редовно да се бави арктичким купањем. Препланули мушкарац са одличним држањем, бистрог ума и без икаквих болести карактеристичних за његов узраст, најбољи је доказ тезе о успореном старењу организма на екстремно ниским температурама.
Постепено се око Афанасија окупила група од 15-20 људи из села, којима су се придружили и дошљаци из других крајева Јакутије. Они се током целе године прекаљују у хладној води, а зими то раде редовно, једном у неколико дана.
Сви слушају Афанасија без поговора. Он зна животну причу свакога од њих. Један је криотерапијама приступио као алтернативној медицини, други да би проширио могућности свога организма. Афанасиј је на моје очи искусног човека-моржа оставио у води целих девет минута. Почетници бораве у леденој води највише 2-3 минута. Из воде се излази кад каже Афанасиј – ни раније ни касније. Кажу да он зна „кад је прави тренутак“.
Понекад се неко нашали на рачун чурапчинских људи-моржева и каже да су секташи, али је ово потпуно отворено друштво људи истих интересовања, људи који су увек спремни да поделе са другим своје искуство тестирања сопственог организма. У разговору са њима човек лако може да погреши ако покуша да процени колико година има саговорник. Сви Афанасијеви следбеници могу мирне душе да „пријаве“ бар десет година мање, нико неће приметити.