РТ: Руски и немачки научници развили „натријум сендвич“ који би могао заменити литијумске батерије

17-07-2020 09:48:57 | | фото: © Reuters / FL/PKP / RT/ vostok.rs |


Научници у Русији и Немачкој развили су нови начин да „углаве“ натријуми како би се створиле јефтиније и ефикасније батерије које би евентуално могле бити алтернатива масовно произвођеном и еколошки шкодљивом литијумском типу батерије.

Литијумске батерије су данас изузетно битне за свет.Од мобилних телефона до лаптопа, скоро сва електроника користи литијум и тренутно је широко распрострањено разумевање да не постоји ефикасна алтернатива. Проблем је када нешто тако свеприсутно, што ће се наравно на крају вероватно потрошити - и постати скупље у самом процесу.

Међутим, научници са руског Националног универзитета за науку и технологију (НУСТ), Руске академије наука и истраживачке лабораторије Хелмхолц-Центрум Дрезден-Росендорф пронашли су решење проблема који укључује „слагање“ натријума да би се направио „сендвич“ налик батерији.

Оно што су открили је да, када су натријум-атоми сложени на одређени начин, натријум (и други алкални метали) могу у великој мери показати исте квалитете као и литијум. У ствари, двослојни распоред јефтинијег натријума може „показати капацитет аноде упоредив“ са конвенционалним графитном анодом у литијум-јонским батеријама.

Да би се створила јефтинија алтернатива, атоми се постављају у простор између два слоја графена под високим напоном, слично начину на који би и сама батерија радила.

Овај „сендвич“ се састоји од слоја угљеника, два слоја алкалног метала (у овом случају натријума) и другог слоја угљеника.

Пре истраживања, широко се разумело да се атоми литијума у ​​батеријама могу налазити само у једном слоју и да би повећавање количине слојева повећало нестабилност. Научници сада знају да је могуће „створити вишеслојне стабилне литијумске структуре“, објашњаваИлија Чепкасов, истраживач у НУСТ МИСИС лабораторији неорганских наноматеријала. Што се тиче натријума, он заправо повећава стабилност што има више слојева, кажу истраживачи.

У 2019. години Амнести интенешенел позвао је лидере у индустрији да уреде своје ланце снабдевања батеријама. Углавном вађен у Кини, Јужној Кореји и Јапану, кориштење литијум-угљеника наставља да расте како се ресурси смањују, а потражња расте, посебно због корисности у растућој индустрији електричних аутомобила.

Амнести је упозорио на вађење литијума из дубоких мора претварајући га у фарме за узгајање, а за које активности студије предвиђају да ће имати неповратан утицај на биодиверзитет.

Истраживачки тим планира да тестира своју тезу на Институту Макс Планк у Штутгарту. Ако се покаже успешном, могла би довести до нове генерације натријум батерија које би биле и јефтиније и потенцијално ефикасније од садашњих литијумских.

Извор:Восток/РТ