РТ: Зашто САД оптужују Русију и Кину за рапоређивање оружја у космосу

31-07-2020 11:43:53 | | фото: © Getty Images / RT/ vostok.rs |


Вашингтон је изнео запањујуће оптужбе да су Русија и Кина „већ претвориле космос у домен борбених сукоба“, али оно што се заиста догађа је да САД покушавају одвратити пажњу од своје контроверзне космичке милитаризације.

Постоји такође низ догађаја који одражавају све више хистерично непријатељство Вашингтона према Русији и Кини у којем се сви догађаји доживљавају кроз опсесивно америчко сочиво „хибридног ратовања“.


Додатни фактор је појачан напор САД-а да се Кина укључи у разговоре о контроли наоружања са Русијом, који су настављени ове недеље.


Тврдње које је против Русије и Кине изнео Кристопф Форд, изасланик Стејт департмента за контролу оружја, долази у позадини саопштења америчког председника Доналда Трампа који је најавио формирање нове Команде космичких снага раније ове године. Тај потез Трампове администрације је шамар у лице вишедеценијским залагањима у Уједињеним нацијама од стране Русије и Кине да се оружје не размешта у космосу.


Споразум УН-а о космосу из 1967. забрањује распоређивање оружја у спољној атмосфери. Стога су обновљени напори САД-а путем Команде космичких снага очигледно илегални. Саопштења из Вашингтона да су Москва и Пекинг претворили космос у домен борбених сукоба окренуле су стварност наглавачке.


Карл Гросман, професор на Државном универзитету у Њујорку који је опширно писао о тој теми, наводи да су се Русија и Кина досљедно залагале за ширење постојећег споразума УН-а за забрану не само постављања оружја за масовно уништење, већ и за забрану било каквог оружја у космосу.


„Сједињене Државе су више пута гласале против овог напора, у основи стављајући вето у УН-у“, рекао је Гросман.

Стога се чинило да су америчке тврдње мотивисане потребом да се прикрије властита контроверзна милитаризација „крајњих граница“.

САД и Велика Британија су
15. јулаоптужиле Русију за тестирање противсателитског оружја у космосу. Москва је то демантовала, саопштивши да је извела сателитски „инспекцијски надзор“ у орбити другог свог сателита. Америчка команда космичких снага је признала да је то био "недеструктивни догађај", али је, ипак, устврдила да је то био покушај Русије да у космос убаци "метак".

„Инспеција сателита“ може, наравно, бити еуфемизам за стицање капацитета за шпијунирање космичких летелица других земаља. САД су, како се извештава, укључене у развој исте врсте надзорних активности над страним сателитима. Али што Американци оптужују Русију за тестирање космичког „противсателитског оружја“, чини се провокативним потезом.


Истакнуто је да је извештај о наводном руском тестирању наоружања уследио одмах звучним саопштењима о успостављању америчких космичких снаге „ради одвраћања од агресије и одбране нације“.


Гросман наводи: "Нове америчке космичке снаге, рекао бих очајнички, покушавају да се оправдају, па и тиме оправдавају своје поступке наводећи да је Русија спровела противсателитско пробно оружје, те то треба схватити у том контексту."


Али има више тога у редоследу догађаја. Прошле недеље, 23. јула, Кина је лансирала свој први ровер за истраживање Марса. Ако мисија успе и ровер слети на Црвену планету за седам месеци, то ће за Кину бити пробојно достигнуће, што ће земљу ставити у ранг са САД-ом у космичком истраживању. Кинеско лансирање уследило је недељу дана пре него што је НАСА лансирала свој нови ровер на Марс који би требало да стигне на планету у фебруару отприлике у исто време када и кинески.

Међутим, у садашњем контексту бурних оптужби против Русије и Кине да воде „хибридни рат“, укључујући све, од „уплитања у изборе до подривања америчке демократије“ до „изазивања пандемије вируса за уништавање америчког капитализма“, није тешко видети како се у мислима Вашингтона догађаји у космосу тумаче као још хибридније ратовање. Америчка параноја једноставно је ванземаљска.


Други важан фактор у низу је наставак преговора о контроли оружја ове недеље у Бечу између Сједињених Америчких Држава и Русије. Ови преговори имају за циљ продужење новог споразума СТАРТ који ограничава стратешко оружје. Вашингтон врши притисак на руску страну да наговори Кину да се придружи новом трилатералном споразуму о контроли оружја. Амерички државни секретар Мајк Помпео признао је у недавном говору да Вашингтон тражи помоћ Русије у сузбијању нуклеарног арсенала Кине. Москва је навела да такав трилатерални споразум са Кином, с обзиром на њен релативно мали арсенал, у овој фази није релевантан у билатералним преговорима између САД-а и Русије о новом споразуму.

САД су упозориле да ће на преговорима о контроли оружја ове недеље у Бечу покренути питање наводног руског противсателитског оружја.

Изгледа да САД користе тврдње о распоређивању оружја у космос не само да би одвратиле пажњу од сопственог незаконитог програма, већ и да би подривале Русију у преговорима о оружју као начин да изврше притисак на Москву да задовољи свеобухватне захтеве Вашингтона у вези с Кином.

Међутим, то не важи за успешан споразум о контроли наоружања или за глобалну безбедност.

Финиан Канинген
Извор:Восток/РТ