РТ: „Морамо се односити с Русијом онаквом каква јесте, а не онако како бисмо желели“: Америчке дипломате и академици позивају на сарадњу с М

06-08-2020 12:23:46 | | фото: ©Dimitar DILKOFF / AFP / RT/ vostok.rs |


Вашингтон мора да промени своју политику према Русији, удаљи се са трајних санкција и дозволи истинске разговоре, јер непоштовање тога може скупо коштати САД, кажу пензионисани високи амерички званичници и академици.

Америчко-руски односи зашли су у "опасну слепу улицу" и на САД-у је да преиспитају како треба поступити, наводи се у отвореном писму објављеном у Политику. Тренутни курс једноставно поткопава америчке интересе и заснива се на размишљању које погрешно тврди да ће се Русија некако променити у складу са америчким очекивањима.


Писмо су написали високи амерички дипломатски званичници са искуством сарадње са Русијом, попут бившег саветника председника, Фион Хил и бившег америчког амбасадора у Русији, Џона Хантсмана. Писмо је потписало десетине угледних јавних личности, које су биле у служби на високом нивоу у разним америчким државама, при администрацији или припадају академској заједници.

Бивши званичници су навели да тензије између Вашингтона и Москве данас представљају исту егзистенцијалну претњу нуклеарног сукоба која је постојала током Хладног рата, али без спремности за истински разговор који су постојали до тада.

„Наш спољнополитички арсенал сведен је углавном на реакције, санкције, јавну срамоту и резолуције конгреса“ усмерених на Русију, наводи се у писму.

"Пречесто погрешно сматрамо дипломатске контакте наградом за добро понашање, али они се тичу промоције наших интереса и слања тешких порука. Потребни су нам као основна сигурност да бисмо умањили заблуде и погрешне прорачуне који могу довести до нежељеног рата."

С обзиром да су национални интереси две земље често у сукобу један са другим, њихови односи могу бити „комбинација конкуренције и сарадње“ у најбољем сценарију. Али тренутна америчка спољна политика то чак и подрива.

На пример, антируске санкције у свом тренутном облику нису од користи у смислу дипломатије. Њихово стално нагомилавање "смањује било какав подстицај Москви да можда промени смер јер сматра да су те санкције трајне".

Антагонизам не само да представља директне војне ризике и на други начин супротставља две земље, већ и спречава САД да добије помоћ од Русије када се бави Кином, наводи се у писму.

Америчка перцепција тренутне руске спољне политике као ненормална, која би једног дана нестала заједно са председником Владимиром Путином велика је заблуда од стране Вашингтона, наводе аутори. Супротно томе, Путинов потенцијални наследник би највероватније деловао у истом „стратешком оквиру који је дубоко укорењен у националистичке традиције“ који руски народ и елите подржавају.

„Представљање америчке политике под претпоставком да можемо и морамо променити тај оквир је погрешно“, наводи се у писму.

"Морамо се односити са Русијом онаквом каква јесте, а не онаквом каквом бисмо желели да буде, у потпуности користећи наше снаге, али отворени за дипломатију."


САД би требало да "укључе Русију у озбиљан и трајан стратешки дијалог који се бави дубљим изворима неповерења и непријатељстава и истовремено се фокусира на велике и хитне безбедносне изазове са којима се суочавају обе земље."

Извор:Восток/РТ