Девет невероватних бања Кавкаских минералних вода

09-08-2020 09:25:10 | | фото: © DOM.RF / Russia beyond/ vostok.rs |


Омиљено одмаралиште руских књижевника 19. века познато је по својим лековитим изворима, планинским парковима и удобним старим градовима са јужњачким колоритом и кавкаском кухињом.

Овај мали бањски регион налази се на југу Русије међу врховима Кавказа, бројним језерима са лековитим блатом и минералним изворима. Ту спада неколико бањских градова, а у сваком од њих се налазе различити минерални извори, пише
Russia beyond.

Лековита својства тих вода била су позната још почетком 19. века: ту су лето радо проводили Михаил Љермонтов, Александар Пушкин и Лав Толстој, прелазећи из бање у бању. Најинспиративнија места Минералних вода можете видети у нашој фото-галерији.

Врх планине Машук у Пјатигорску

Бањски град Пјатигорск, престоница Кавкаских минералних вода, налази се у подножју планина Машук и Бештау. То није само главни туристички и културни центар региона, него и најстарија балнеотерапеутска бања у Русији са бројним одмаралиштима и санаторијумима. У централном парку „Цветникˮ можете се прошетати дуж старих минералних извора, завирити у кафетерију с почетка 20. века и видети плаве воде подземног кречњачког језера Провал. Ту је и жичара са гондолама која води на врх планине Машук. Са ње се пружа најлепши поглед на град.

Кисловодски национални парк

Главни понос Кисловодска је огромни парк, који се налази унутар града. Ту можете недељу дана шетати, а да не прођете двапут истом стазом. Доњи део парка је бањска зона са пешачким булеваром, великим бројем кафеа и ресторана, продавницама сувенира и фонтанама.

Нешто више налази се Долина ружа окружена четинарима, одакле се можете попети на сам врх парка: Олимпијски стадион (око 1200 метара висине). У парку је велики број стаза и терена за активну терапију различитог степена напора, укључујући специјалну маршруту по којој треба ићи бос. Тако да вам не може бити досадно!

У центру Кисловодска су старе виле с краје 19. века, каскадно степениште из 1930. године, које води на видиковац у централном делу парка, зграда главних нарзанских купатила с почетка 20. века са орнаментима у мауританском стилу.


Највећа галерија минералних извора у граду Јесентуки

У Курортном парку овог града можете пробати различите врсте минералних вода. Ту се налази највећа галерија са изворима воде за пиће у Европи, предвиђена за пет хиљада посета дневно. На два корака од централног улаза у парк приметићете лечилиште са блатом, подигнуто у 20. веку у стилу античких јавних купатила.

Курортни парк у Жељезноводску

Град се налази у подножју Железне горе, по којој је и добио име. Мада је то најмања и најмирнија бања у региону, у њој има много знаменитих места. Дворац Емира Бухарског требало је да буде летњиковац за потомке Џингис-кана, али после трагичне смрти једног од радника владар Бухари је одбио да овамо долази, сматрајући да је то лош предзнак. У центру Курортног парка не можете заобићи Пушкинску галерију са минералним водама и алеју каскадних водопада, низ које тече планинска вода.

Врх Кољцо

Недалеко од Кисловодска налази се необична стена са отвором у облику прстена. Може јој се прићи само с једне стране, јер се иза ње налази провалија. Најхрабрији туристи успињу се на врх и фотографишу у прстену. Али какав се одатле поглед пружа на Минералне воде!

Планина Бештау

Бештау је највиша и најпознатија планина у рејону Минералних вода. Висока је 1401 метар. У преводу са туркијског њен назив значи „пет планинаˮ. Она има разноврстан пејзаж: и благе падине, и стрме стене, и велики број стаза, и густе шуме, у којима су дивље животиње и птице. А са врха Бештауа пружа се поглед на све градове Минералних вода и на планину Елбрус.

Љермонтовљева стена

Ова стена у кланцу реке Ољховке добила је име по руском писцу. Сматра се да је то место радње његове повести „Кнегињица Мериˮ. Необични пејзаж веома је популаран међу љубитељима ефектних фотографија. Очигледно је зашто је тако!

Медни водопади

Пет водопада се обрушава невероватним каскадама по планинским кланцима. То је призор који можете посматрати до бесконачности! Легенда каже да су назив медни добили зато што су некада на том месту налазиле пчелиње кошнице и вода је имала укус меда.

Тамбуканско језеро

Ово мало слано језеро називају „мртво море Пјатигорскаˮ. Блато језера Тамбукан је веома популарно за лечење кожних болести, а користи се и у козметичке сврхе.

Ана Сорокина,Russia beyond