Пет најлепших плажа Крима
На овим плажама су имали обичај да се одмарају познати руски писци и чланови императорске породице, а данас се овде стичу туристи из целе Русије, пишеRussia beyond.Није ни чудо...
1. Тарханкут
Одмор на Криму, „Пехар Љубави“ на рту Тарханкут.
Сергеј Малгавко/TASSЈедна од најчистијих плажа са прозирном водом налази се на најзападнијој тачки полуострва, поред рта Тарханкут. Вода је овде увек прозрачна и увек смарагдне боје, украшена бескрајним стенама са пећинама које можете посетити изнајмљеним чамцем.
Пећина на рту Тарханкут.
N 3 14 15 92 65 (CC BY-SA 4.0)Дуж обале има доста необичних лагуна. Једно од најпознатијих места је „Пехар Љубави“, природни базен око кога су се формирале стене високе шест метара. Ту долазе заљубљени да скоче у базен држећи се за руке. Овдекажуда ће веза бити чврста и дуготрајна ако се руке у скоку не раздвоје.
Музеј „Алеја вођа“, рт Тарханкут.
Ронилачки центар „Wild Dolphin“/youtube.comМожете заједно са инструктором да зароните и да са опремом за роњење 35 минута истражујете јединствениподводни музеј лидера, јер су на дну постављене бисте Лењина, Стаљина, Ворошилова, Карла Маркса и руских песника и писаца 20. века.
2. Јасписна плажа (Севастопољ, рт Фиолент)
Једна од најлепших и најчистијих плажа Севастопоља у совјетском периоду је била забрањена зона. Од средине 1950-их су близу плаже вршенапробна лансирањаподводних ракета. Круже легенде о томе како се поред плаже налазила тајна база за обуку борбених делфина.
Девојка весла стојећи на дасци за сурфовање (SUP). Акваторија Јасписне плаже код рта Фиолент, Севастопољ.
Сергеј Малгавко/SputnikБило како било, полигон је 1980-их затворен а тестирање обустављено. Током 1990-их је за долазак на плажу била потребна специјална пропусница коју је издавао командант војне јединице.
Плажа је почетком 2000-их отворена за све посетиоце. До ње се долази степеништем које има785 степеникаи почиње код мушког манастира светог Георгија.
Стена Светог Јављања
Vodnik (CC BY-SA 3.0)Већина плаже дугачке 450 метара покривена је крупним облутком. У води је на дну такође крупно камење. Из воде се уздиже стена Светог Јављања. Премапредању, неке морнаре 891. године овде сустиже бура па се они почеше молити за спасење. У току молитве угледаше изнад воде светог Георгија Победоносца и бура се одмах утиша. Касније су Грци у част овог догађаја подигли на обали манастир, а на стени су поставили крст.
3. Царска плажа (Нови Свет)
Плави залив, рт Капчик, планина Сокол.
Александар Иљин (CC BY-SA 3.0)У насеље Нови Свет 1912. годинеје допутоваоимператор Николај II. Плажа је тим поводом и добила име. Прича се да су се чланови императорске породице купали и одмарали управо на овој плажи, смештеној у Плавој лагуни.
Сада је плажа званично затворена за посетиоце, али мештани ипак воде тамо туристе на јахтама и чамцима. Са обе стране плаже су ртови. На рт Капчик (са леве стране у односу на море) туристи могу сами да се попну.
Шетња стазом Голицина у близини насеља Нови свет.
Сергеј Малгавко/TASSОд рта почиње планинска стаза Голицина направљена исте 1912. године по наредби кнеза Голицина, поводом царевог доласка. Дугачка је 5,4 км. Са стазе пуца поглед на ртове, царску плажу и цео Нови Свет.
4. Плаво камење (Симеиз)
Поглед на литицу Дива и плажу летовалишта Симеиз на Криму.
Владимир Первенцев/SputnikОво у суштини и није плажа, него огромно камење у подножју узвишења Дива. Да бисте стигли на ово место морате се спуштати по стрмој каменитој падини.
Планина Кошка (Мачка), западна граница летовалишта Симеиз, Јалта, Крим.
N 3 14 15 92 65 (CC BY-SA 4.0)Ове крупне стене деле обалу дивље плаже на мале усамљене лагуне где се радо одмарају нудисти, далеко од знатижељних очију.
Красный Симеиз/ youtube.com
https://www.youtube.com/watch?v=75wiQJEnQcEПоред тога, туристе привлачи и могућност да се са једне стене скаче право у море и да се под водом посматрају алге и рибе, а такође подводни камени лавиринти.
Кажуда се на овој плажи радо окупљају представници ЛГБТ заједнице.
5. Тиха лагуна (Коктебељ)
Ова лагуна се с правом зове Тиха, јер је близу обале море готово увек мирно. Плажа је дугачка 3,5 км, са ње се види рт Камелеон. У зависности од доба дана он мења боју од љубичасте до златнонаранџасте.
У 20. веку су се овде одмарали Николај Чуковски, Николај Гумиљов, Михаил Булгаков, Марина Цветајева и други познати песници и писци. Током 1920-их и 1930-их је на брдима отворена првашкола за пилотеу Русији. Данас туристи у великом броју долазе овде са камп опремом.
Викторија Рјабикова,Russia beyond