РТ: Месец тајанствено рђа упркос недостатку ваздуха и течне воде
Уочи гомиле нових мисија на Земљин природни сателит, истраживачи су открили бизарну и неочекивану аномалију на месечевој површини: безваздушни, течни Месец без воде рђа.
Ово збуњујуће откриће вуче корене из 2008. године када је орбитер Чандрајан-1 Индијске организације за космичка истраживања истраживао Месечеву површину и открио водени лед.
Тек су недавно Шуаи Ли са Хавајског универзитета и његови колеге истраживачи открили податке који се подударају са оксидом гвожђа, хематитом, обликом рђе који обично захтева присуство и кисеоника и воде.
„То је врло загонетно“, рекао је Ли.
„Месец је грозно окружење за настајање хематита.“
фото: ISRO/NASA/JPL-Caltech/Brown University/USGS
Да би гвожђе рђало, потребан му је оксиданс, али захваљујући ветру са Сунца, површина Месеца бомбардована је водоником, управо супротним од оксидатора, познатог као редуктор, који додаје електроне уместо да их одузима од материјала са којим има интеракцију.
Истраживачи тврде да се трагови кисеоника на Месецу заправо делови из Земљине атмосфере, које преноси проширено магнетно поље планете, познато као магнетосфера, долазећи до Месеца на неких 385,000 километара.
Магнетни реп такође може објаснити зашто водоник из соларних ветрова не спречава стварање рђе. Док Месец пролази кроз магнетни реп током одређених делова своје орбите, привремено је заштићен, пружајући кратак прозор за стварање рђе.
И на крају, истраживачи сугеришу да се мали комадићи воденог леда прошарани преко месечеве површине активирају док се засипају брзим космичким честицама прашине, што им омогућава да се мешају са гвожђем у тлу и стварају месечеву рђу.
Овај предложени модел за стварање рђе може објаснити присуство хематита на другим објектима попут астероида, али потребно је више истраживања, упозоравају Ли и његов тим.
Разумевање безбројних сложености на месечевој површини је пресудно за будућност истраживања и потенцијалну људску колонизацију, која треба да започне у неком облику 2024. године са Насиним мисијама "Артемис".
Извор:Восток/РТ