РТ: Симулација открила како би изгледала неухватљива тамна материја кад бисмо је могли видети

09-09-2020 06:26:35 | | фото: © J. Wang; S. Bose/Center for Astrophysics / RT/ vost |


Истраживачи иу Харвард & Смитсониан Центра за астрофизику извели су једну од најнапреднијих симулација тамне материје постигунте икад и верују да су створили слику неухватљиве, „невидљиве“ супстанце.

Тамна материја дуго је збуњивала научну заједницу, упркос томе што чини око 85 посто све материје у универзуму. Она чини основни део наших најнапреднијих теорија о самом универзуму и стога је пресудна за наше разумевање ... па, готово свега.


Међутим, фотографисање је немогуће јер не ступа у интеракцију са светлошћу. Можемо је открити само преко њеног гравитационог утицаја на светлост (не можемо да видимо ветар, али можемо да будемо сведоци како шушка лишћем и гранама дрвећа, ради поређења).

Научници су приметили претпостављени утицај тамне материје на галактичкој скали, јер она ствара „ореоле“ око јата галаксија. Према недавној симулацији коју су спровели истраживачи са Харварда, предвођени Јием Вангом, ови ореоли тамне материје настају на свим масовним слојевима, од галактичких па све до планетарних.


фото: Dr. Sownak Bose, Center for Astrophysics, Harvard University

Током петогодишњег истраживања, развоја и испитивања за израду симулације, тим је претпоставио да тамна материја има масу отприлике 100 пута већу од масе протона и да је сачињена од слабо интерактивних масивних честица (ВИМП), у складу са једном од водећих теорија о тамној материји.

За разлику од претходних симулација тамне материје, њихова симулација је била јединствено високе резолуције. Открили су да, без обзира на размере, ови ореоли имали сличну структуру, те да су све гушћи према центру и све више дифузни према ивици.

Мањи ореоли планетарних размера су премали да би се открили њиховим утицајем на околну светлост, али могу потврдити другу теорију о тамној материји - да емитује гама зрачење када се њене честице међусобно сударе.

„Ови мали ореоли могу се проучавати само симулирањем еволуције космоса у великом суперрачунару“, рекао је Ванг.

Ако се потврди, ово би још једном отворило мистерију о гама-зрачењу које „светли“ у центру наше галаксије. Заиста се верује да тамна материја формира семе галактичких јата скупљајући се у дубоки космос.
„Ово би потврдило претпостављену природу тамне материје, која можда ипак није у потпуности тамна“, рекао је коаутор Симон Вајт са Института за астрофизику Макс Планк.

„Наше истраживање баца светло на ове мале ореоле док настојимо да сазнамо више о томе шта је тамна материја и улози коју она игра у еволуцији универзума.“

Научници непрестано развијају и дорађују нове моделе како би покушали да разумеју ову мистериозну материју, али ова најновија симулација може да помогне усмеравању будућих истраживања и понуди још један траг на путу човечанства до обједињене теорије свега.

Извор:Восток/РТ