РТ: Америчка војска саопштила да не може потврдити причу о наводном плаћању Русије талибанима, месецима након што је обећала да ће то постић

15-09-2020 09:30:15 | | фото: © Reuters / Shamil Zhumatov / RT/ vostok.rs |


После два месеца копања по доказима да је руска влада плаћала талибанским снагама да убијају америчке војнике у Авганистану, како је извештавао Њујорк тајмс, америчка војска није пронашла потврду.

"То једноставно није доказано до нивоа сигурности који ме задовољава", рекао је генерал Франк Мекензи, командант који надгледа америчке трупе у Авганистану. Истражитељи и даље истражују ствар, рекао је он.


У истрази су већ прегледани обавештајни подаци о сваком нападу на америчке трупе у Авганистану у последњих неколико година и ниједан није био повезан са тим.

„Једноставно још нисам видео ништа што би затворило ту празнину“, рекао је Мекензи.

Њујорк тајмсје известио о наводни плаћањима још у јуну, позивајући се на неименоване обавештајне изворе. Медији и политичари из реда демократа напали су председника Доналда Трампа због тога што није казнио Русију због тога, али Трамп и обавештајни и војни званичници саопштили су да информације нису потврђене и да нису довољно чврсте да би се користиле као основа за акцију против Москве .


Иронично, чак и након што је Ен-Би-Сијев извештај показао да војска нема доказа да поткрепи причу, сенатор из реда демократа Тами Даккворт саопштила је да је Трамп проћердао 80 дана, а да није осудио Путина због наводних плаћања талибанима.

„Ово је неопростиво“, рекла је она.


Новинар Глен Гринвалд приметио је иронију, наговештавајући да ће медији наставити да грде Трампа због тога што није поступио по наводима који би могли бити лажни.


Недоказана прича о наводним плаћањима талибанима била је својеврсни спас за критичаре који су желели да одрже саге о "Рашнгејту" након што тим истражитеља Роберта Милера није успео да пронађе доказе да је Трампова кампања била у вези са Кремљом како би подеио на изборима 2016. године. Као што је Гринвалд истакао, тврдња је такође била „главни аргумент“ који су користили ратоборни чланови Конгреса да ометају Трампове планове о повлачењу трупа из Авганистана.

Извор:Восток/РТ