РТ: Борба против „злонамерних актера“: САД планирају да покрену пројекат о енергетској безбедности у источној Европи

21-09-2020 12:16:53 | | фото: © Gettyimages.ru © tomloel/ vostok.rs |


Америчка агенција за међународни развој (USAID) издала је захтев за информације о планираним активностима у источној Европи у оквиру америчко-европског пројекта Енергетски мост.

Као што следи из документа у који је РТ имао увид, агенција намерава да реформише тржиште енергије како би проширила сарадњу између Европске уније и држава партнера.

„Ова активност доприноси активностима усмереним на јачање веза и сарадње у енергетском сектору између ЕУ и партнерских земаља кроз развој и реформу тржишта, разнолику и ефикасну употребу и планирање ресурса, као и стварање одрживих енергетских система“, наводи се у захтеву.

Да би постигао ове циљеве,
USAIDочекује да склопи четворогодишњи уговор са добављачем. Од њега се очекује да брзо и ефикасно одговори на проблеме и захтеве партнерских земаља у вези са енергетским сектором и критичном инфраструктуром у региону. Конкретно, планира се сарадња са Јерменијом, Азербејџаном, Грузијом, Украјином, Србијом, Албанијом, Босном и Херцеговином, Северном Македонијом, Молдавијом и самопроглашеним Косовом.

Такви програми, како је наглашено у документу, осмишљени су да ослабе положај Русије на европском тржишту енергије и диверзификују залихе горива.

.

„У основи USAID-ових енергетских програма је основни принцип да ће интеграција и сарадња са суседним земљама ЕУ помоћи у побољшању енергетске безбедности у региону диверзификацијом снабдевања и смањењем доминације Русије на европском енергетском тржишту“, наводи USAID.


Агенција поставља три задатка потенцијалном добављачу: јачање управљања унутрашњим тржиштима, повећање отпорности енергетских система и смањење зависности источне Европе од извора под контролом „непријатељских актера“. Оделење је уверено да ће ове мере „обезбедити“ не само регион, већ и земље западне Европе.

Значајно је то да се приликом описивања одредби будућег уговора, користи нејасна формулација - „злонамерни актери“.

„Ако диверзификацијом снабдевања енергијом и извора финансирања за велике инфраструктурне пројекте, као и побољшањем енергетске ефикасности у читавом ланцу снабдевања енергијом, смањимо своју зависност од извора енергије под контролом злонамерних актера, онда можемо ојачати енергетску сигурност у источној Европи и Евроазији, а самим тим и у земљама западне Европе“, наводи се у документу.

У документу се Русија највероватније означава „злонамерним актером“, а пројекат USAID-а у потпуности је у складу са циљевима Вашингтона - повећати испоруку америчког течног природног гаса на европско тржиште. Ово мишљење је у интервјуу за РТ изразио директор Фонда за енергетски развој Сергеј Пикин.

„Не могу директно написати - купујте амерички гас уместо других добављача, пре свега руских. Стога, на тако прикривен и наводно пристојан и разумно јасан начин, кажу да Сједињене Америчке Државе желе да продају сопствено гориво“, сматра Пикин.

Заузврат, Станислав Митрахович, експерт на Финансијском универзитету при руској влади и Националном фонду за енергетску сигурност, додао је да САД поново покушавају да утичу на друге земље у својим личним економским интересима.

„Ово је још један амерички покушај да још једном покажу да су водећа сила у источној Европи, која најбоље зна шта треба да се ради. САД верују да је за регион исплативије да се клони заједничких пројеката са Русијом. Овде нема ничег јединственог, само је питање у којој су мери ове државе спремне да чују своје прекоморске партнере “, рекао је саговорник за РТ.


Амерички танкер са гасом, Reuters Agencja Gazata / Cezary Aszkielowicz

Реструктурирање европског тржишта

Америчка агенција наводи низ специфичних захтева за рад извођача. Тако би, између осталог, требало да пружи техничку помоћ и обуку за „побољшање“ програмског и правног оквира држава источне Европе, као и да промовише улагање у савремене технологије.

Поред тога, USAID планира да процени регулаторну и тржишну ситуацију у региону, утичући на одлуке у области енергетског развоја.

Пројекат ће такође пружити државама оперативну подршку и анализу енергетских споразума.

Према Станиславу Митраховичу, ове мере биће усмерене на прерасподелу енергетске политике региона.

„Условно говорећи, они нуде помоћ да се избегне руска зависност и створе `алтернативни механизми` за куповину енергетских ресурса“, рекао је експерт.


Истовремено, експерт је истакао да ће у сваком случају државе морати самостално да развију инфраструктуру и обезбеде се горивом. Такође је скренуо пажњу на чињеницу да је због њиховог географског положаја земљама источне Европе исплативије да комуницирају са Русијом.

Треба имати на уму да су САД више пута изразиле забринутост због зависности Европе од руског гаса. Истовремено, Вашингтон не крије да је тренутна ситуација у супротности са интересима САД-а.


„Верујемо да је невероватно важно осигурати америчку националну безбедност да Европа буде енергетски диверзификована и да не зависи од Русије. Не мислимо да је то паметно“, рекао је раније шеф америчког Стејт департмента, Мајк Помпео.

Тако се САД противе руским гасоводима "Северни ток 2" и другом краку "Турског тока". Према речима Дејвида Хејла, државног подсекретара за политичка питања, Москва наводно користи пројекте као политичко средство којим покушава да подели Европу.

"`Северни ток 2` и други крак `Турског тока` представљају проблем. Они не обезбеђују енергетску диверзификацију Европе и дестабилизују Украјину, јер Русија добија прилику да не користи гасоводе на украјинској територији. Верујемо да ово даје Русији могућност да утиче на Европу“, рекао је он у интервјуу за Бугарски национални радио.

Удео америчког гаса на европском тржишту тренутно је мали у поређењу са Руском Федерацијом, рекао је Сергеј Пикин. Међутим, након што нови руски гасоводи буду завршени и пуштени у пуном капацитету, Сједињене Државе ризикују да изгубе купце у Европи, јер је снабдевање горивом гасоводима много исплативије од транспорта.

„Они се плаше да ће нови руски гасни пројекти у будућности утицати на сам начин снабдевања гасом.Односно, куповаће по уговорима везаним за испоруку гасоводом. Ова метода се одликује већом сигурношћу и великом брзином “, закључује Пикин.


Амерички државни секретар Мајк Помпео: фото: Reuters Pablo Martinez Monsivais


Спречити по сваку цену
Сједињене Америчке Државе улажу много напора да спрече завршетак "Северног тока 2". У августу су три америчка сенатора запретила санкцијама оператеру немачке луке Мукран ако не престане да подржава изградњу гасовода.
„Ако наставите да пружате робу, услуге и подршку пројекту `Северни ток 2`, уништићете будући финансијски опстанак своје компаније“, изјавио је Помпео.

Амерички Стејт департмент такође врши притисак на Берлин, а његов портпарол Морган Ортагус изразила је 8. септембра мишљење да би Немачка требало да преиспита сарадњу са Русијом на пројекту.

Ипак, власти Nemačke намеравају да доврше изградњу. Раније је о овоме говорила канцелар Ангела Меркел.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров назвао је пак покушаје Сједињених Америчких Држава да наметну ограничења компанијама које се баве изградњом противно међународном праву.

.

„У случају Северног тока 2 постоје сасвим искрене методе бескрупулозне конкуренције. Американци отворено изјављују да се `Северни ток 2` мора зауставити јер крши европску енергетску сигурност и да због своје енергетске сигурности Европа треба да купује течни природни гас од Сједињених Држава “, прокоментарисао је Лавров.


Извор:Восток/РТ