Како изгледају најлепши примерци раскошног осветљења у московском метроу
Многе метро станице у центру руске престонице личе на праве дворце. А краси их расвета непојамне лепоте, пишеRussia beyond.
Курска
Предворје станице Курска подсећа на антички храм, ту су високи сводови, импозантни мермерни стубови, гипсани украси. Према замислима архитеката требало је да буде својеврсни „храм Победе“ који осветљавају огромни округли лустери са совјетском црвеном звездом.
Новокузњецка
Отворена 1943. године, за време рата, станица Новокузњецка чува сећање на браниоце отаџбине на фронту и у позадини. Пажњу обично привлаче барељефи са патриотском тематиком, али ни осветљење није ништа мање занимљиво.
Метро станицу Новокузњецка осветљавају огромне фиксиране подне лампе бакље, а изнад платформи своје место нашли су необични лустери. Ко не жури на воз може боље да погледа украс у облику српа и чекића.
Комсомољска (кружна линија)
Станица је једна од најпрометнијих у Москви, овде стижу људи из целе земље. Изнад су три највеће железничке станице. Аутори пројекта замислили су је као „капију“ града. Била је дужна да произведе добар први утисак о совјетској престоници. Зато у њеном уређењу није жаљено труда. Тако је Комсомољска са свим својим златом и обиљем мозаика и мермера била без премца у поређењу са било којим дворцем. Централни елементи на сводовима су огромни лустери канделабри.
Марксистска
Лустери на станици метроа Марксистска (Марксистичка) софистицирано су увијени у виду спирале. Како је касније објашњавала архитекта те станице Нина Аљошина, дуго времена није успевала да пронађе одговарајуће стакло за релизацију својих замисли. Показало се да је најоптималније оптичко стакло за тенкове. Оно је најпре било дебљине четири центиметра, али за лустер је специјално направљено двоструко тање, а затим је уметница применила узорке са металним пругама, и ефекат велике лепоте није изостао.
Октобарска (кружна линија)
Метро станица Октобарска отворена је 1950. године, са идејом да Московљани заувек сачувају сећање на пале у Великом отаџбинском рату. Павиљон је реализован у облику тријумфалног лука, а лампе у виду бакљи, које осветљавају пут у светлу будућност.
Новослободска
Метро станица Новослободска последњи је пројекат познатог совјетског архитекте који се бавио пројектовањем метроа Алексеја Душкина. Он је осветљење у подземној железници сматрао једним од најважнијих фактора приликом градње станице.
Новослободска је декорисана упечатљивим витражима осветљених низом округлих лустера.
Добрињинска
Пространо предворје метро станице Добрињинска осветљава пет лустера дизајнираних у облику тањира са црвеним совјетским звездама.
Са обе стране покретних степеница налазе се подне лампе, највеће у московском метроу.
Проспект мира (кружна линија)
До шездесетих година прошлог века звала се Ботаничка башта, а у њеном уређењу коришћени су мотиви из совјетске пољопривреде. Цветни украси могу се видети не само на мермерним барељефима и стубовима, већ и на лустерима и лампама.
Кијевска
Метро станица коју краси пано посвећен пријатељству руског и украјинског народа, сматра се једном од најлепших у Москви. Огромни позлаћени лустери чине да платформа и предворје изгледају лако и прозрачно.
Словенски булевар
У улози лампи овде су пупољци цвећа. Метро станица Словенски булевар раскошно је декорисана бајковитим цветним украсима, а осветљење је део поменутог дизајна. Стиче се утисак да лампе буквално израстају из клупа и рукохвата.
Ана Сорокина, Russia beyond