Сарадња НИС-а и Електронског факултета у Нишу у области дигитализације
Компанија НИС и Електронски факултет у Нишу отворили су на овом факултету простор за реализацију заједничких пројеката на пољу дигитализације и нових технологија (coworking зона). Компанија НИС претходно је подржала набавку вредне рачунарске опреме која ће допринети да професори и студенти Електронског факултета у Нишу имају још боље услове за рад. Циљ сарадње стручњака из НИС-а и професора и студената са факултета је размена знања и експертизе и повезивање бизнис сектора са академском заједницом како би се реализовали заједнички пројекти и створили нови „производи“ на савременом тржишту на обострану корист.
Свечаном отварању присуствовали су Младен Шарчевић, министар просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Кирил Тјурдењев, генерални директор компаније НИС, Владислав Марјановић, градски већник и Драган Манчић, декан Електронског факултета у Нишу.
Младен Шарчевић, министар просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, је изјавио:
„Желео бих да захвалим компанији НИС јер је остала конзистентна у ономе што ради, а то је подршка младима, било да је реч о студентима или ђацима. Реч је о компанији која је до сада уложила више од 3,8 милијарди динара у друштвено одговорне пројекте. НИС је прва компанија у Србији која је добила Светосавску награду. И зато је посебно значајно што компаније као што је НИС дају подршку нашим образовним и научним институцијама. Радује што НИС сада развија сарадњу са Електронским факултетом у Нишу, једним од најбољих факултета не само у Србији, већ и шире. Поверење младих људи у ову установу је велико и видим велику перспективу за даљу сарадњу НИС-а и Електронског факултета“.
Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС је казао:
„Уверен сам да ће студенти и професори у Tech Engine зони отворити многе научне просторе. Оно што је ново и веома битно, млади научници ће учествовати у конкретним пројектима наше компаније. Тако ће добити искуство корпоративне праксе и разумети реалну примену знања у пословним процесима. Са друге стране, НИС ће добити свеж, иновативни приступ генерација којима припада будућност. То је веома важно и у процесу дигитализације, једном од наших најважнијих циљева. У пословном свету ово се зове „win-win“ комбинација. Можемо рећи и „најбоља могућа сарадња“ или, још једноставније – будућност на делу“.
Драган Манчић, декан Електронског факултета је навео:
„Повезивање и сарадња науке и образовања са привредом су од изузетног значаја. Електронски факултет, као једна од водећих образовних и научних институција у овом региону, прати потребе привреде и економије у нашој земљи, али и у свету. Такође, настојимо да остваримо сарадњу са највећим светским и регионалним компанијама, а све у циљу пружања практично применљивог знања својим студентима и стварањем кадра за којим постоји потреба, пре свега у нашој земљи. На овај начин и НИС жели да допринесе да млади стручњаци остану у Србији, да пружи подршку домаћем образовању кроз добру сарадњу са образовним и научним институцијама у Србији“.
Владислав Марјановић, градски већник Града Ниша, рекао је:
„Што се друштвено одговорних пројеката тиче, НИС је у Граду Нишу последњих година уложио око 100 милиона динара. Плод једног таквог пројекта, врло значајног, је и сарадња са Електронским факултетом у Нишу, и ја се искрено надам, да се НИС неће задржати само на овом факултету и само на оваквом пројекту, који је својеврсна конекција науке и праксе. Свима је јасно да у турбулентним условима и прилагођавањима услова глобализације, иновација постаје главни ресурс развоја. Да бисте могли да иновирате, ви морате да креирате знање, а да бисте креирали знање, један од начина је да подржавате овакве друштвено одговорне пројекте који повезују науку и праксу. Вредност је што је Ниш један значајан универзитетски центар и ја се искрено надам да НИС као једна од друштвено одговорних компанија у Републици Србији има у својој стратегији наставак оваквог друштвено одговорног понашања и подстицања конекције науке и праксе“.
Крајем 2019. године НИС и Електронски факултет су потписали Уговор о пословно-техничкој сарадњи, на основу кога су факултету донирана средства за набавку рачунарске опреме. Предвиђена намена донираних радних станица је обучавање студената из области машинског учења, којe захтева изузетно велике локалне рачунарске ресурсе и велику количину података. Овај простор ће се користити и за реализацију радионица, предавања и вебинара. Укупна средства која је НИС донирао факултету за опремање и адаптацију простора износе око 5 милиона динара.
Сарадњу са водећим факултетима у области дигитализације НИС је започео 2019. године са Електронским факултетом у Нишу, а наставио ове године успостављањем сарадње са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду, као и са Факултетом техничких наука у Новом Саду.