Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије

30-10-2020 06:20:56 | | фото: © Yuri Smityuk/TASS / Russia beyond/ vostok.rs |


Некадашња вулканска лава временом је постала главна знаменитост острва Сахалин, пише
Russia beyond.

На северу острва Итуруп (Сахалинска област), 20 km од града Курилска, налази се специфична природна творевина под називом „Беле стенеˮ. Њихов састав чини камен пловућац и вулканско стакло, па се буквално расипају у рукама.

Некада давно недалеко од овог места се налазио вулкан, а овај део острва био је покриван водом. Након ерупције лава препуна гасова се пенила и очврснула, а затим се услед земљотреса уздигла изнад острва Итуруп.

Планине од камена пловућца пружају се око 8 километара дуж морске обале у заливу Простор. Међу њима се налазе брежуљци покривени зеленилом, као и огромне стене и необични кањони високи од 40 до 120 метра.

Ове облике су створили ветрови који дувају на Сахалину. Наиме, пловућац је веома лак и порозан материјал и стене се временом расипају. Могуће је да за неколико векова од Белих стена неће остати ништа.

На плажи можете видети црне пешчане дине. То је вулкански песак покривен комадићима белог пловућца са стена.

Кад пада киша (што се овде догађа чешће него у Санкт Петербургу), таласи на обалу избацују огромне медузе, рибе и друге становнике Охотског мора.

Упркос имену, ове планине ретко изгледају беле. Кад пада киша, пловућац потамни и изгледа сиво, па чак и црно, а потребно му је неколико дана да се осуши. У сумрак планине имају наранџасти одсјај. Стене постају беле само ујутро по ведром времену.

Беле стене су једно од најпопуларнијих места на Сахалину, које привлачи велики број домаћих и страних туриста. Они овде долазе због незаборавних призора, камповања и пецања на обали.

На неким местима море долази толико близу стена да се ту може проћи само у теренском возилу.

Осим тога, многи медведи радо посећују ово место. Њихови свежи трагови често се могу видети на плажи. Зато се туристима саветује да не залазе дубље у брда, где се можда налазе њихове пећине, већ да се задрже у шетњи дуж морске обале.

Russia beyond