Млади експерти из Србије, Републике Српске и Црне Горе долазе у Москву на „Нирнбершке лекције“

18-11-2020 08:35:02 | | / vostok.rs |


Учесници програма „Нова генерација“ учествоваће у једном од кључних догађаја руске године сећања и славе - Међународном научно-практичном форуму „Лекције из Нирнберга“. Млади лидери из Бугарске, Црне Горе, Србије, Белорусије, Јужне Осетије, Босне и Херцеговине и Немачке окупиће се у Москви и разговарати о очувању историјског сећања, о значају и улози Нирнбершких процеса и успостављању савременог светског поретка.

Панел дискусије уз учешће познатих руских и страних међународних правника одржаће се 20. и 21. новембра у Музеју победе у парку Поклонаја гора. Експерти Форума биће руководиоци руских министарстава и ресора, сарадници водећих научних института и јавних удружења.


На дан почетка овог форума - 20. новембра – пре 75 година у Нирнбергу Међународни војни суд је започео процесе који немају преседана у људској историји. На оптуженичкој клупи су се први пут нашла прва лица државе оптужена за геноцид и ратне злочине. Нирнбершки процеси се сматрају главним судом 20. века и тачком постављеном на Други светски рат, а захваљујући овом суду кажњени су многи кривци за гнусне злочине почињене током рата.


Такође је познато да је након завршетка Другог светског рата значајан број нацистичких ратних злочинаца успео да избегне казну. У оквиру панел дискусије учесници Форума ће говорити о историјским разлозима који су довели до таквог селективног послератног правосуђа.


Млади лидери из иностранства имаће прилику да разговарају са колегама о облицима и методама патриотског и моралног васпитања у условима покушаја ревизије резултата Другог светског рата. Ово питање, нажалост, постаје све актуелније. Учесници форума ће сазнати о особеностима грађанско-патриотског васпитања младих преко материјала пројекта „Без рока застарелости“, чији је циљ спречити фалсификовање историје, пробудити осећај поштовања према прошлости земље и њеним јуначким страницама. Ради се о очувању сећања на подвиге заштитника Отаџбине и продубљењу знања о догађајима који су предмет историјског сећања.