РТ: Боливија се под новим председником поново придружила латиноамеричким регионалним блоковима који се противе превласти САД-а

22-11-2020 10:48:26 | | Луис Арсе и Ево Моралес, фото: © Reuters / Agustin Marcaria |


Новоизабрани председник Боливије, Луис Арсе, наставио је чланство државе у три главна блока усмерена на регионалну интеграцију, преокренувши потезе претходне „привремене“ владе за повлачење из левичарских организација.

Наследник и савезник свргнутог лидера Еве Моралеса, Арсеова администрација је саопштила да ће обновити „пуно учешће државе чланице“ у три организације - Заједници држава Латинске Америке и Кариба (познате под шпанским акронимом ЦЕЛАЦ),
Унији јужноамеричких нација (УНАСУР) и Боливаријанског савеза за народе наше Америке (АЛБА)- а у којима се тражи политичка и економска сарадња између чланица.

"Одлука прелазне владе да обустави учешће Боливије у поменутим интеграционим просторима одговарала је чисто политичким интересима, који немају пуно везе са интеграцијским позивом боливијског народа“, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Боливије, позивајући се на акције привремене председнице Жанин Ањез након Моралесовог уклањања са власти прошле године.



Ањезова је преузела место председника усред политичке кризе и навода о преварама на изборима у земљи 2019. године, што је на крају присилило Моралесову оставку и бекство из Боливије због страха о својој безбедности. Конзервативац, Ањезова је убрзо прекинула са социјалистичким планом и одбацила чланство у три организације левог центра.

Међутим, на овогодишњим председничким изборима Ањезова је лако поражена, док је Арсе однео победу у првом кругу гласања, вративши контролу над влашћу Моралесовој странци, Покрету за социјализам (МАС).

Овим регионалним организацијама којима се придружила Боливија нанета је одређена штета у великој мери повезане са текућом политичком и економском кризом у Венецуели, као и жеља из Вашингтона, што је изазвало поделе у неким групама последњих година.

Једном састављен од 12 држава региона, УНАСУР је од тада напустила већина чланица усред спорова око лидерства и смерница. 2017. године, шест чланица - Аргентина, Бразил, Чиле, Колумбија, Парагвај и Перу - формирали су Лима групу, коју подржавају САД, заједно са неколико других држава, са циљем да се позабаве превирањима у Венецуели. Шест држава отргнуло се од УНАСУР-а годину дана касније, преполовивши његово чланство, и преко Лима групе заузеле су изузетно критички став према венецуеланском председнику Николасу Мадуру, оштро критикујући његову администрацију као „нелегитимни социјалистички режим“.

Пошто су се Еквадор и Уругвај повукли из УНАСУР-а током прошле године, а Боливија након доласка Ањезове на власт, група је имала само три члана - Гвајану, Суринам и Венецуелу. Сада организацију чине четири државе,након повратка Боливије.

У међувремену, ЦЕЛАЦ чине 32 латиноамеричке државе, а неке чланице га виде као алтернативу америчкој Организацији америчких држава (ОАС) са седиштем у САД-у, која је брзо прихватила сада дискредитоване оптужбе за превару на председничким изборима у Боливији. Иако је оснивање ЦЕЛАЦ-а предводио бивши левичарски председник Бразила Лула да Силва, земља је раније ове године повукла своје чланство, док је конзервативна администрација Жаита Болсонара саопштила да организација није деловала „у одбрану демократије“ у Венецуели и другде.

Организација АЛБА, основана од стране Венецуеле и Кубе 2004. године повећана је на десет чланица, има за циљ уклањање трговинских баријера и неговање економског јединства између латиноамеричких држава, имајући сличну функцију као предложена зона слободне трговине широм Северне и Јужне Америке коју је Вашингтон изнео 2003. године. Неуспешни споразум, познат као Подручје слободне трговине Америка, Моралес је окарактерисао као „споразум о легализацији колонизације Америка“, с тим да се Боливија уместо тога придружила АЛБА-и 2006. године.

Арсеова изборна победа у октобру широко се доживљава као укор америчкој пријатељској влади Ањезове, утирући пут за Моралесов повратак у земљу и наставак левичарске политичке платформе МАС-а. Вашингтон иако сретан након свргавања Моралеса 2019. године, амерички Стејт департмент издао је млако саопштење у којем је честитао Арсеу на победи прошлог месеца.

Извор:Восток/РТ