РТ: Москва саопштила да се МКС распада и да ће можда морати бити напуштена раније, те да се планира њена замена

27-11-2020 12:06:11 | | фото: © Getty Images / Marc Ward / Stocktrek Images / RT/ v |


Русија се може призвати на дух „Мира“ (некадашња руска космичка станица) покретањем сопствене орбиталне станице после 2024. године, као замене за Међунаодну космичку станицу (МКС). Очекивало се да ће МКС радити до 2030. године, али постоје знаци да то можда није могуће.

Предложена нова руска замена треба да се састоји од три до седам модула, са посадом до четири особе.


Планове Москве открио је Владимир Соловјов, први заменик главног инжењера компаније РСЦ "Енергиа", компаније која управља руским сегментом МКС-а. Према његовом мишљењу, неколико елемената на Међународној космичкој станици већ пропада, те да ће се стање само погоршавати од 2025. године.


„До 2025. године Русија има обавезе да учествује у програму МКС-а“, објаснио је Соловјев за Руску академију наука.

„Већ постоји низ елемената који су озбиљно оштећени и који се не користе. Многи од њих нису замењиви. После 2025. године предвиђамо ланчане кварове бројних елемената на МКС-у."

МКС се редовно сусреће с проблемима. Прошлог месеца на руском модулу "Звезда" настала је пукотина. У то време бивши космонаут Иван Вагнер објаснио је да је то могло бити узроковано временским хабањем.

„Двадесет година је заправо апсолутни рекорд за све космичке станице“, објаснио је он.


Како ствари стоје, Русија има обавезе да учествује у програму МКС-а до 2025. године, а након тога трошкови могу бити превише велики.


Пишући на Твитеру, шеф руске космичке агенције "Роскосмос", Дмитриј Рогозин, рекао је да је прерано за разрађивање међународног пројекта, али да ће неки модули можда морати да се замене.


„Мислим да је прерано за отпис станице“, написао је Рогозин.

„Видим велики потенцијал МКС-а за развој космичког туризма и учешће приватних космичких компанија.“


Предложена руска замена за МКС тренутно је у фази израде, а планирано је њено распоређивање након 2024. године. Руска орбитална станица моћи ће да ради аутономно, а њоме ће управљати посада од две до четири особе. У мају је Рогозин објаснио да је у току замена за МКС, али је остало нејасно да ли ће бити посећивана или са сталном посадом, национална или међународна.


Извор:Восток/РТ