РТ: Забрана учествовања Русији на спортским догађајима смањена на две године, али ће опет пропустити две олимпијаде
Арбитражни суд у Швајцарској је четворогодишњу забрану учествовања Русије на међународним спортским догађајима смањио на две године у односу на претходне четири. Забрана и даље покрива многе догађаје, укључујући следеће летње и зимске олимпијске игаре.
Русији је у децембру 2019. одређена четворогодишња забрана учествовања, након што је руска антидопинг агенција (РУСАДА) истражитељима Светске антидопинг агенције (ВАДА) послала наводно фалсификоване лабораторијске податке.
Русија се жалила на забрану Спортском арбитражном суду (ЦАС) у Швајцарској, те је Суд смањио забрану са четири на две године, а одлука и даље значи да ће руски спортисти бити спречени да се такмиче под заставом своје државе на великим међународним догађајима укључујући Олимпијске и Параолимпијске игре следеће године у Токију, Зимске олимпијске игре 2022. у Пекингу и Светски куп у Катару 2022. године, уколико се тим квалификује.
У саопштењу Суд је навео: „Комисија ЦАС-а једногласно је утврдила да РУСАДА није у складу са Светским антидопинг кодексом (ВАДЦ) обезбедила испоруку аутентичних ЛИМС података (Laboratory Information Management System) и недостављање основних аналитичких података бивше московске лабораторије ВАДА-и.
„Као последица тога, Комисија је издала низ наредби које ступају на снагу 17. децембра 2020. у периоду од две године, тј. до 16. децембра 2022.“
фото: Reuters / RT
Руски спортисти за које се сматра да имају право на такмичење мораће да се придржавају строгих услова, укључујући одећу која нема „заставу Руске Федерације (садашњу или историјску), нити било који национални амблем или други национални симбол Руске Федерације“.
Суспензија не покрива европско првенство УЕФА наредног лета, које ће делимично бити одиграно у Санкт Петербургу, јер је популарно фудбалско такмичење по природи регионално, а не глобално.
фото: Reuters / RT
Русији је уручена првобиитна четворогодишња казна у децембру 2019. године, након што је РУСАДА проглашена "кривом" и оптужена за наводно манипулисање лабораторијским подацима који су предати истражитељима претходног јануара.