Прича да је икона стара 300 година заправо артикал са интернета од 100 евра распламсава сумње у везе са србским псима рата
ШТО СЕ ВИШЕ ВАДИ, ДОДИК ДУБЉЕ ТОНЕ
Милорад Додик што се више вади и чупа, додатно се уплиће, али и још дубље тоне. “Случај икона”, након што је покренуо дипломатски скандала, али и отворио питање веза ратних плаћеника и државног врха РС, добио је нови неочекивани обрт. Додикови сарадници сада одједном тврде да је њихов шеф руском министру Сергеју Лаврову поклонио, заправо - јефтин поклон.
Додиков поклон је, од како је избио скандал пре десет дана преживео жестоку трансформацију. Основаност аргумената Додиковог кабинета постајала је све упитнија како су се гласније постављала питања: да ли је икона крадена и одакле му?
Тако је за само десетак дана нестало 300 година постојања иконе, изгубила се и позлата, па и свака вредност од како је Украјина званично преко Министарства културе поручила: Власништво Украјине!
Од изузетно вредне иконе којом се Додик подичио, стигла је до оне која кошта, ето око 100 евра. Проблем је само што су режисери свих ових супротних тврдњи исти - Додик и његови људи из кабинета.
Десети дан од избијања скандала наступио је Додиков саветник Радован Ковачевић који је, одмах, нагласио да мора да "крене од почетка и објасни о чему се ради”. Учинио је то овим речима:
МИНУС 300 ГОДИНА И ПЛУС 100 ЕВРА
Десети дан од избијања скандала наступио је Додиков саветник Радован Ковачевић који је, одмах, нагласио да мора да "крене од почетка и објасни о чему се ради”. Учинио је то овим речима:
- Икона наравно има сентименталну вредност. Вредност на основу тога што је у питању православна икона која је освештана, али нема никакву значајнију материјалну вредност.
Да подсетимо икона је на ‘пут кренула’ као поклон којим се дичио и Додик и његова странка. Објавили су и на твитеру - позлата стара 300 година. Наравно да је тако јер вредном госту из Русије попут Лаврова се не даје било шта. Даје му се најбоље, али да се не претера.
Саветник Ковачевић наставља у сличном тону:
- Оно што је битно, а што свако од гледалаца може да провери, такве иконе је лако могуће пронаћи на интернету. Има их јако много и њихова цена се креће од 100 до 200 евра - појашњава он.
“Блиц” је покушао да нађе на интернету овакву икону. Тражили смо и стару од 300 година и сасвим нову. Међутим, нисмо нашли ни за 100 евра, нити тако осликаног Светог Николу. Посебно нисмо нашли да има све као ова икона, а то је на полеђини жиг Украјинске Комисије која је постојала до 1930. године.
САВЕТНИЧКЕ МУКЕ
Додиков саветник практично тврди да се таква икона може наћи баш свугде. Требало би да закључимо, баш свугде али не и у Украјини.
Дакле, да резимирамо: Најављен као спектакуларан поклон, дар за Лаврова, да није на њему осликан Свети Никола што је заправо и једина вредност, био би толико тричав и безвредан да није вредан ни помена ни пажње. Нешто толико материјално безвредно да у Додиковом кабинету никоме није јасно откуд помама - одакле је.
Е ту долазимо и до другог дела наступа саветника Ковачевића. Прича се шири на “једну породицу из Бања Луке”.
фото: СРНА
- Икона је била у приватном власништву једне породице из Бањалуке, која ју је ту имала дуже од 15 година. Они су пожелели да та икона буде поклоњена Лаврову“ - самоуверено ће Ковачевиц.
Требало би да закључимо да није сам Додик набавио икону, посебно не сумњивим каналима. Он је испунио жељу “једној породици” стојећи поред Лаврова од ког му много тога у политичкој каријери зависи. И та породица икону је желела да поклони само Лаврову и никоме другом.
"ЈЕДНА ПОРОДИЦА"
Када бисмо наставили да пратимо оно што причају Додик и његови саветници, требало би да потражимо породицу из Бања Луке и питамо их откуд задњих 15 година код њих икона и знају ли где је била пре, читавих 285 година, те како су је набавили пре 15 година.
Међутим, како је ово озбиљна и не само политичка прича и како је реч о озбиљном међународном скандалу, који никако није добар ни за Републику Српску, шали нема места. И док у Додиковом вађењу није искључено да се појави и та “једна породица” и јавно говори о икони, реалност није наивна.
Као што је и најављено, икона је из Русије враћена дародавцу. С друге стране, Украјинци не мирују. Жиг несумњиво доказује да је икона њихова и ангажовали су све своје ресурсе како би дошли до одговора на питање: Откуд икона у власништву Украјине у Босни и Херцеговини”.
Чак ни руски експерти немају много сумњи. И за њих је икона највероватније црним каналима шверца стигла у БиХ. Основано сви сумњају да је реч о ‘псима рата’, србским плаћеницима на руској страни у у украјинском сукобу.
Србски члан и председавајући Председништва БиХ Додик поклонио је Лаврову икону 14 децембра.