РТ: Трговински споразум Велике Британије и ЕУ после Брегзита: Шта се њиме дефинише?
Велика Британија и Европска унија закључиле су у последњем тренутку споразум којим су изложени трговински односи након Брегзита, само недељу дана пре него што је Британија требало да изађе из економске зоне блока без договора. Шта се налази у споразуму?
Свеобухватни документ, који има око 2.000 страница, покрива све, од сертификата лекара до рибарства, и поставља темеље за широку економску, безбедносну и политичку сарадњу.
Како ће изгледати трговина између Велике Британије и ЕУ у будућности?
У многим аспектима економска активност између блока и његове бивше државе чланице остаће непромењена. Споразум позива на слободну трговину између две стране. То значи економску сарадњу без царина и квота. Међутим, британски произвођачи мораће да се придржавају и британских и европских стандарда и прописа, што значи да ће Британци и даље морати да следе смернице Брисела ако желе да тргују са блоком. Постојаће царинске и регулаторне провере од којих се одустало док је Велика Британија била део јединственог тржишта блока.
Ко је победио у ватреном риболовном спору?
О риболовним правима, која су постала жестоко политичко питање за обе стране, ускоро ће се преговарати на годишњој основи, јер ће се Велика Британија повући из правила блока која предвиђају ко може и где ловити рибу. Бродовима ЕУ и даље ће бити дозвољено да лове у британским водама, али ће њихове квоте за годишњи промет бити смањене за 25 одсто у наредних пет и по година.
Да ли ће грађанима Велике Британије сада требати виза за рад или студирање у ЕУ?
Власници британских пасоша више неће моћи да раде или студирају у ЕУ без визе. Британци ће морати да имају визе ако остану у блоку више од 90 дана. Нова правила одражавају сличне споразуме ЕУ са Сједињеним Америчким Државама и другим земљама. Британски лекари, медицинске сестре, архитекте, стоматолози и други професионалци којима је потребна сертификација мораће да затраже признање од државе ЕУ у којој желе да раде, за разлику од аутоматског поступка одобравања који се додељује грађанима ЕУ.
Шта још обухвата споразум?
Иако је споразум пре свега трговински споразум, он заправо дотиче читав низ критичних питања, укључујући безбедност и спровођење закона. Прекограничне полицијске истраге и операције спровођења закона ће се наставити, али Велика Британија више неће бити део европског система налога за хапшење и неће бити третирана као пуноправни члан Агенције Европске уније за сарадњу у спровођењу закона, познатог као Еуропол. Велика Британија ће задржати приступ бази податакао спровођењу закона, која дели полицијска упозорења о крађама и несталим особама.
Шта се догађа ако се у будућности појаве трговински спорови између две стране?
Споразумом се предвиђа да ће несумњиво доћи до несугласица између две стране у погледу трговине. Споразум позива арбитражно веће да помогне у решавању трговинских спорова и да омогућава странама да траже накнаду ако се поступцима већа касније пресуди нешто као прекомерно или неправедно. Такође ће постојати заједнички Одбор за управљање који ће бити задужен за примену и спровођење свих аспеката новог споразума.