Руски војни научници предложили варијанту употребе Ваздушно-космичких снага која ће пружити гарантовану заштиту од могуће НАТО операције
Руски војни научници предложили су варијанту борбене употребе Ваздушно-космичких снага (ВКС), која ће пружити загарантовану заштиту од могуће НАТО операције. Нови приступ представљен је у часопису "Ваздушно-космичке снаге:Теорија и пракса", у издању Војно-образовног и научног центра Ваздухопловства, преносе РИА Новости.
НАТО и Сједињене Државе раније су развили концепт борбених операција у више сфера које ће се одвијати на копну, мору, ваздуху, космосу и сајбер простору. Као што је замислила америчка војска, започеће масовним ваздушним ударом како би онемогућили непријатељске нуклеарне снаге, најспремније јединице, командне и контролне центре, електроенергетику за неколико сати.
Како у свом чланку наводи доктор војних наука Владилен Стучински и кандидат војних наука Михаил Королков, у оквиру таквих напада НАТО планира истовремено да изврши ударе на непријатеља хиперсоничним, оперативно-тактичким и крстарећим ракетама, да користи нападачке беспилотне летелице, а затим авионе, који готово да не би претрпети губитке ...
Неуспех интегрисаног НАТО удара од самог почетка довешће до неуспеха у постизању циљева „операције са више сфера“, а руководство војног блока ће одбити да га даље спроводи, наводе аутори студије.
Последњих година Русија је више пута изразила забринутост због невиђене активности НАТО-а дуж својих западних граница. Савез то назива „обуздавањем руске агресије“ и наставља да гради своје снаге. Москва је нагласила да Русија никоме не представља претњу, али да неће занемарити акције које су потенцијално опасне за њене интересе.