РТ: „Ратна машина се вратила“: Бајдена подсетили на претходне критике Трампу након што је наредио нови напад у Сирији
Председник Џо Бајден је извукао похвале од јастребова и оптужбе за лицемерје критичара након што је одобрио напад на Сирију, тврдећи да бомбардовањем инфраструктуре "милиције подржане од стране Ирана" уклања тензије.
Администрација Бајдена, која је јавно изразила намеру да се врати иранском нуклеарном споразуму из 2015. године и одмакне се од ратнохушкачког приступа свог претходника, погазила јесве због тога што је у четвртак кренула стопама Доналда Трампа ваздушним нападом на Сирију.
The war machine is back. Biden just hit Syria with a missile strike.
— Carmine Sabia (@CarmineSabia) February 26, 2021
Пентагон је саопштио да је напад почео у 18 сати по источном времену по Бајденовом налогу, а резултирао је уништавањем "више објеката" за које се верује да су у источној Сирији били од иранских милиција. Пентагон је напад покренуо као "дефанзивни прецизни удар", саопштивши да је то одмазда за ракетне нападе на САД и коалиционе трупе у Ираку.
Међутим, чини се да нису сви пали тај наратив. Корисници друштвених мрежа брзо су подсетили Бајдена и његове запослене на претходне изјаве које су такве нападе осудиле као опасну ескалацију која задире у сиријски суверенитет.
Корисници друштвених мрежа ископали су твит Бајденовог тренутног портпарола Џен Псаки, у којем се осуђујуе ракетни удар Трампове администрације на Сирију у априлу 2017. године као незаконит. Great question, Jen! https://t.co/JuV703DaFk Syria. pic.twitter.com/topGlqGbAQ As we await details on the strike on Iran-backed militias in Syria, here's what Biden said last year about the strike on Soleimani in Iraq. Pentagon statement about air strikes tonight against Iran-backed groups in Syria. (all of the best strikes de-escalate conflict). pic.twitter.com/oXCv0Ycy4P I'm sure they'll be restarting that Iran Deal any day now https://t.co/zll5OnGpbS Good to see Biden deals with Iran on this, not letting it slide in hopes of getting Iran back to the table. https://t.co/PDmUi676qI
„Шта је законско упориште за нападе? Асад је брутални диктатор. Али Сирија је суверена земља“, саопштила је тада Псаки.
У јануару прошле године, Бајден је такође осудио Трампову одлуку да изврши атентат на иранског генерала Касема Сулејманија, назвавши то „огромним потезом ескалације у ионако опасном региону“.
"Hugely escalatory move." https://t.co/QSlpdlouWT
Неки посматрачи сууказалина иронију у тврдњи Пентагона да је бомбардовање имало за циљ „деескалацију укупне ситуације и у источној Сирији и у Ираку“.
За неке је ваздушни напад просуо хладну воду на очекивања да ће Бајденова администрација бити спремна да се у блиској будућности поново придружи значајном нуклеарном споразуму.
Потез је такође добио похвалу од Марка Дубовица, челника Фондације за одбрану демократије (ФДД), описана као неоконзервативни НВО основан након 11. септембра да подстакне рат против тероризма.
„Свака част Бајденовој администрацији што је одговорила. Затварање очију пред регионалном агресијом и нуђење економске олакшице само ће подстаћи деструктивније понашање режима у Ирану и њихових опуномоћеника“, написао је он.
Иако је Вашингтон устврдио да је напад одмазда због недавних напада на америчко и коалиционо особље у Ираку, није прецизирао који. Техеран је порекао било какву умешаност у недавни ракетни напад у близини америчке војне базе у Ербилу у ирачком Курдистану у којем је 15. фебруара убијен један цивил при војсци, а рањено девет, међу којима и један припадник америчке службе.
За напад је у то време окривљена шитска група која се назива Сараиа Авлиа ал Дам.
Извор:Восток/РТ