Кинези окарактерисали развој руске ратне морнарице као „претећи сигнал“ Западу

22-08-2021 09:40:10 | | фото: © Министарство одбране РФ/Global Look Press / Russia b |


У последње време се примећује посебна активност у сфери развоја руске ратне морнарице. Руси на тај начин шаљу сигнал да су одлучни у погледу одбране својих интереса у светском океану ако их Запад буде озбиљно угрожавао, сматра аутор кинеске информативне агенције „Синхуа“, преноси Russia beyond.

Почев од 2014. године снаге НАТО-а су користећи доминацију у Атлантском океану почеле чешће да изводе војнопоморске маневре близу руских територијалних вода и да осматрају Средоземно и Црно море. Самим тим се врши притисак на Руску Федерацију, те је она одговорила усвајањем „морске доктрине“ која подразумева подршку присуства на Атлантику и Балтику, а такође на Црном, Азовском и Средоземном мору. Документом су дефинисани задаци пет руских флота.

„Русија предузима озбиљне кораке у убрзавању развоја ратне морнарице. Чак и у условима опадања светске економије због пандемије коронавируса РФ наставља са изградњом нових бродова, желећи да подигне флоту на виши ниво“, истиче се у преводу чланка који је објавио „ИноСМИ“.

Током протеклих неколико месеци у Русији се буквално један за другим појављују нова пловила. Почетком маја је извршена примопредаја вишенаменске нуклеарне подморнице „Казањ“ пројекта „Јасен-М“ која може да носи хиперзвучне ракете „Циркон“. Месец дана касније предата је на тестирање стратешка подморница „Кнез Олег“ пројекта „Бореј“ која из подводног положаја може да лансира интерконтиненталне балистичке ракете „Булава“. Поред тога, 25. јуна је почело тестирање стратешке нуклеарне подморнице „Белгород“ која носи подводне апарате без посаде „Посејдон“. Недавно је окончано тестирање дизел-електричне подморнице „Магадан“ пројекта „Варшавјанка“ која носи крстареће ракете „Калибар-ПЛ“.

Планирано је да у наредној деценији Ратна морнарица Русије добије десетак нових подморница и бродова различитог типа. Поред тога, биће модернизована и пловила која су већ у арсеналу.

Уз све то, Русија регуларно изводи војне вежбе реагујући на опасности које вребају на мору. У маневрима учествују борбена пловила различитих класа, опремљена иновативним оружјем, као и палубна авијација.

„Може се рећи да Русија има амбициозне и конкретне планове развоја Ратне морнарице и да руска флота и даље јача своју моћ, не само пружањем отпора Западу, него и одлучном тежњом ка препороду. На путу ка препороду има и проблема које би требало превазићи, али перспектива да Русија поново стекне статус поморске силе заслужује пажњу“, резимирао је аутор.