Творац „Спутњика V“ у Бањалуци: Подаци говоре да нема тешких случајева и смртних исхода код оних који су вакцинисани

27-08-2021 09:57:23 | | фото: © РИА Новости / Владимир Песня/ vostok.rs |


Директор Научно-истраживачког центра "Гамалеја" и творац руске вакцине "Спутњик V" Александар Гинцбург изјавио је у Бањалуци да најновији подаци које је објавила Руска Федерација говоре да је ефикасност "Спутњика V" у заштити од делта соја вируса корона изнад 83 одсто, док је заштита од развијања теже форме болести која захтијева хоспитализацију изнад 90 одсто.


Након састанка са деканом Медицинског факултета у Бањалуци Ранком Шкрбићем, руски стручњак је истакао да је Министарство здравља Русије у оптицај увело и вакцину "Спутњик лајт", као додатак онима који су примили "Спутњик V" или који су пребољели ковид-19, преноси Глас Српске.

Гинцбург је објаснио да се утицај делта соја у организму разликује од свих осталих мутираних сојева вируса корона које данас знамо.

"Инфекциони процес, који се развије у нашем организму од делта соја, од момента лаке заразе до тешке форме не траје као раније двије недјеље, него четири дана", рекао је Гинцбург новинарима у Бањалуци.

Према његовим ријечима, да би се човјек заштитио од делта соја треба у крви цијело вријеме да има висок ниво ефективних антитијела.

"Због тога савјетујемо грађанима, без обзира на то коју вакцину су добили раније, да користе `спутњик лајт`, који диже ниво антитјела врло високо и дуго их задржава", нагласио је Гинцбург.

Он је упозорио да ће делта сој врло брзо стићи на наше просторе, наглашавајући да је за само мјесец и по до два делта сој избацио све друге сојеве у Москви.

"Међутим, подаци говоре да нема тешких случајева и смртних исхода код оних који су вакцинисани `Спутњиком V`. Подаци о епидемиолошкој ситуацији ће падати када 70 одсто грађана буде вакцинисано. Ми смо вакцинисали око 30 до 35 одсто популације", рекао је Гинцбург.

На питање да ли очекује да ЕУ у септембру одобри руску вакцину, Гинцбург је рекао да је научник, а да је то политичко и финансијско питање.

"Ту нема науке. У Русији је искориштено 50 милиона вакцина, те више од 15 милиона у иностранству. Никаквих тешких нуспојава није било. Све што се дешава по питању одобравања вакцине нема научну компоненту", навео је Гинцбург.