РТ: Рат са Русијом и Кином \"уништио би свет\", а Америка мора пронаћи начине да склопи мир са својим источним ривалима, упозорава амерички
С обзиром да глобални арсенал нуклеарног оружја расте, а земље надограђују своје бојеве главе и ракете, постоји готово невиђена потреба за деескалацијом тензија и спречавањем атомског армагедона, рекао је један од највиших америчких официра.
Говорећи на састанку чији је домаћин у понедељак био вашингтонски истраживачки центар "Брукингс институшн", заменик начелника Здруженог штаба америчке војске генерал Џон Е. Хитен упозорио је на ризике ако сукоби измакну контроли и изразио наду да ће хладније главе превладати.
"Никада се нисмо борили против Совјетског Савеза", рекао је он.
„Што се тиче великих сила, наш циљ је да никада не ратујемо са Кином и Русијом."
Према његовим речима, такав догађај би "уништио свет и глобалну економију. То ће бити лоше за све и морамо се побринути да не идемо тим путем". Међутим, генерал је додао, да је претходним уговорима између Москве и НАТО-а након распада СССР-а закључено да "Русија више није претња". У исто време, међутим, он тврди да су Руси "модернизовали читав свој нуклеарни арсенал".
"Мислим да је то било зато што су били забринути због САД."
Напредак је постигнут у постизању побољшаних односа између две земље, додао је Хитен, али да је још далеко од потпуне стабилности.
"Са Русијом смо ограничени на 1.550 распоређених нуклеарних бојевих глава, па морамо да одлучимо где желимо да ставимо те - подморнице, лансере ... што поставља ограничење на оно што имамо. Кина, нема ограничења ... треба да се запитате, зашто граде те огромне, огромне нуклеарне капацитете?"
У децембру је заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков упозорио да Вашингтон, а не Москва, повећава ризик од фаталне ескалације постављањем нуклеарног оружја на страном тлу у Европи.
Рјабков је рекао да се Кремљ "нада да ће Сједињене Државе престати делити нуклеарно оружје са својим савезницима и престати размештати нуклеарно оружје у земљама које немају такво оружје. Очигледно, то доводи до дестабилизације. Осим тога, појављују се и нови ризици".
Рјабков је такође раније рекао као и Хитен, да се "нуклеарни рат не може добити", те да је "Русија спремна да сарађује у преокретању оваквог стања ствари".
Извор:РТ