РТ: Авганистански војници и обавештајци које су обучавале САД придружују се терористима да би се „одупрли“ талибанима – извештај

01-11-2021 09:25:56 | | фото: © Reuters / WANA / RT/ vostok.rs |


Талибани су дуго оптуживали Вашингтон да финансира ИСИС, а сада су индиректно у праву, јер се све већи број авганистанских војника обучених у САД и обавештајних званичника придружује редовима терористичке групе у борби против талибана.


САД су потрошиле невероватних 88 милијарди долара на наоружавање и обуку авганистанске војске, само да би се авганистанске снаге распале пре него што су талибани муњевито поново освојили земљу у августу. Иако су талибани обећали амнестију овом особљу, кружиле су приче о насилној одмазди, а према писању "Вол стрит журнала", „релативно мали, али растући“ број бивших авганистанских војника и шпијуна хрли у једину униформу која се тренутно опире владавини талибана – терористичке групе Исламска држава.

Авганистански огранак Исламске државе (ИС, раније ИСИС), ИС-К, жељно прихвата ове регруте обучене у САД. Према бившим безбедносним званичницима и члановима талибана са којима је"Вол стрит журнал"разговарао, неки бивши владини војници су се придружили за плату, а други због недостатка боље алтернативе владавини талибана.

„Да је постојао отпор, они би се придружили отпору“, рекао је за лист бивши шеф обавештајне службе Рахматулах Набил, додајући да је „ИСИС за сада једина друга наоружана група“.

Иако су ИС-К и талибани исламске фундаменталистичке групе, њихове идеологије се разликују. Талибани су претежно панџабска националистичка организација без икаквих наведених циљева изван граница Авганистана и толеранције према другим муслиманским сектама у земљи. ИС-К, насупрот томе, види шиите и друге муслиманске секте као отпаднике и имају за циљ да успоставе исламски калифат широм света, као што је ИС покушала да уради пре неколико година у Ираку и Сирији.

Првобитно потиснута од стране талибана, ИС-К се поново опоравља усред хаоса америчког повлачења из Авганистана, изводећи самоубилачки бомбашки напад испред аеродрома у Кабулу у августу у којем је убијено око 200 Авганистанаца и 13 америчких војника. За америчку војску, то је био најсмртоноснији дан у Авганистану од 2011.

Нејасно је какву ће „критичку експертизу у техникама прикупљања обавештајних података и ратовања“ ови нови регрути донети ИС-К, с обзиром на то да се авганистанска војска од 300.000 војника из које су потекли распала пред талибанима за неколико недеља, са својим члановима често бежећи или предајући се без испаљеног метка.

Међутим, чињеница да ови борци које су финансирале САД приступају у тврдолинијашку терористичку групу у року од неколико месеци након што су САД напустиле Авганистан илуструје проблем из којег доносиоци одлука у Вашингтону очигледно нису научили током четири деценије искуства.
Баш као што ће се авганистански муџахедини које су финансирале САД на крају претворити у талибане касних 1980-их и 1990-их, некадашња авганистанска војска је на путу да ојача редове ИСИС-К. Такође, незадовољни ирачки војници остали су без посла након америчке инвазије 2003. обезбеђујући сталан прилив регрута за ИСИС неколико година касније.
Амерички безбедносни естаблишмент је већ почео да алармира о поновном оживљавању ИСИС-К, а амерички подсекретар одбране Колин Кал рекао је у Сенату прошле недеље да би група могла да буде у позицији да нападне Запад из Авганистана у року од шест месеци.
Талибани, барем јавно, нису узнемирени. „Нисмо суочени са претњом нити смо забринути за њих“, рекао је за "Вол стрит журнал" Мавлави Зубаир, високи командант талибана.

„Нема потребе, чак ни мале потребе, да тражимо помоћ од било кога против ИСИС-а."