РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету

16-11-2021 06:53:25 | | фото: © AP Photo/Kavitha Surana, File / RT/ vostok.rs |


Мало карипско острво Барбадос проширило је своje дипломатскo деловање на виртуелни свет, након што је потписало споразум са платформом заснованом на блокчејн технологији за успостављање дигиталне амбасаде.

Влада Барбадоса је у недељу званично потписала споразум о успостављању дигиталне амбасаде у Дисентраленду, дигиталном окружењу, известио је "КоинДеск", позивајући се на Министарство спољних послова и спољне трговине земље.



Острво не планира да заустави своју дигиталну експанзију на томе, и пегла детаље за сличне послове са низом других платформи виртуелне стварности, укључујући "Сомниум спејс" и "СуперВорлд", наводи се у саошптењу Министарства.

Када су званичници први пут одобрили амбасаду у метаверсу у августу, влада је назвала пројекат обликом „технолошке дипломатије“, саопштивши да би могао да отвори врата даљој културној размени са другим нацијама.

Планирано за јануар, отварање амбасаде учиниће Барбадос првом земљом на свету која је признала „дигиталну суверену земљу“. Иако је иницијатива још увек у раној фази и донекле експериментална, она прати друге потезе у сајбер царству последњих година, укључујући стварање електронског барбадоског долара 2016. године. Тај концепт је предводио садашњи изасланик земље у Уједињеним Арапским Емиратима , Габриел Абед, који такође предводи напоре за успостављање амбасаде у метаверсу.

„Амбасаде су почетна тачка за добијање визе за улазак у неку земљу или путовања без виза. Можете ли замислити како би то изгледало виртуелно? И куда би вас та е-виза могла одвести?” рекао је Абед у интервјуу за "КоинДеск".
Комбинујући елементе друштвених мрежа и виртуелне стварности, концепт „метаверзума“ је стално добијао на популарности и изазива интересовање. Прошлог месеца, "Фејсбук" је најавио да ће променити име у "Мета" и настојати да се прошири на метаверзум, док десетине других компанија, укључујући "мајкрософт", "Роблок" и "Нвидиа", такође желе да развију софтвер и хардвер како би подстакли дигитални свет, наводи Си-Ен-Би-Си.

Извор:РТ