РТ: Језгро Земље се хлади брже него што се очекивало - студија

19-01-2022 09:14:33 | | фото: © Getty Images / De Agostini Picture Library / RT/ vo |

Тектонски процес између језгра и површинских слојева могао би стати раније него што се очекивало

Течна унутрашњост Земље се хлади брже него што се очекивало, што би могло претворити планету у хладан, неактиван свет сличан суседним Меркуру и Марсу раније него што се мислило, упозорили су истраживачи.


Студија, објављена у часопису "Earth and Planetary Science Letters", бавила се истраживањем колико бриџманит - примарни минерал који се налази на граници између слојева језгра планете и слојева - проводи топлоту из врућег, растопљеног језгра до површине.

Истраживачи су испитивали кристал бриџманита пулсирајућим ласерима на преси са дијамантским наковњем како би симулирали ефекте интензивне топлоте и притиска. Открили су да је брзина којом минерал проводи топлоту била „око 1,5 пута већа од претпостављене“.

Налази значе да се хлађење језгра Земље убрзава и да "постаје неактивно много брже него што се очекивало".

Брзо хлађење би заузврат могло довести до ранијег успоравања процеса попут тектонике плоча, који су повезани са померањем великих подземних плоча састављених од коре и спољашњег слоја, и вулканске активности.

Ова размена топлоте из језгра планете помаже у стварању Земљиног магнетног поља, за које се сматра да штити атмосферу планете од сунчевог зрачења и омогућава животу да напредује.

Брзо хлађење могло би се још више убрзати у будућности, пошто се охлађени бриџманит трансформише у минерал познат као постперовскит, који још брже проводи топлоту.

„Наши резултати би нам могли дати нову перспективу о еволуцији Земљине динамике. Они сугеришу да се Земља, као и друге стеновите планете Меркур и Марс, хлади и постаје неактивна много брже него што се очекивало“, рекао је научник Мотохико Мураками из швајцарског Оделења за науку о Земљи, који је водио студију.

Међутим, остаје нејасно колико ће тачно времена бити потребно да топлотне конвекцијске струје унутар омотача у потпуности стану. Мураками је рекао да се о таквим догађајима не зна довољно да би се „одредио њихов тајминг“.

Поред бољег разумевања конвекције омотача у „просторном и временском смислу“, Мураками је приметио да би било која временска линија требало да узме у обзир како на динамику омотача утиче распадање радиоактивних елемената у језгру, које је кључни извор унутрашње топлоте Земље.

Извор:РТ