РТ: Објављена најдетаљнија 3Д мапа универзума

23-01-2022 06:46:10 | | Опсерваторија на Кит Пику у Аризони, фото: DESI project. © M |


Најдетаљнија 3Д мапа универзума до сада, која приказује локацију 7,5 милиона галаксија, објављена је од стране пројекта космичког истраживања "Дарк енерџи спектроскопик инструмент" (ДЕСИ).


Мапа, коју је објавила Национална лабораторија "Лоренс Беркли", која води пројекат, резултат је првих седам месеци рада ДЕСИ-ја.


Свака тачка на мапи представља појединачну галаксију, која се састоји од између 100 милијарди и једног билиона звезда. Мапа приказује поглед са Земље на даљину од пет милијарди светлосних година у правцу сазвежђа Вирго, полако се померајући ка сазвежђу Бутс.


„Има много лепоте у овоме“, рекао је Џулиен Гај, астрофизичар из лабораторије Беркли.

„У подели галаксија на 3Д мапи постоје огромна јата, филаменти и празнине. То су највеће структуре у универзуму. Али унутар њих налазите отисак врло раног универзума и историју његовог ширења од тада.”


Ово је тек почетак ДЕСИ-јевог рада, јер пројекат има за циљ да дода више од милион нових галаксија на графикон сваког месеца. Када буде завршена 2026. године, очекује се да ће мапа укључивати више од 35 милиона галаксија, пружајући астрономима огроман низ података за проучавање.


ДЕСИ је најсавременији детектор прикључен на четворометарски телескоп "Николас У. Мајал" на Кит Пику у Аризони. Састоји се од 5.000 оптичких влакана, тачно позиционираних до 10 микрона, а хвата бљескове светлости који долази на Земљу из космоса, покривајући више од трећине целог неба.
Детектор тражи таласе у дистрибуцији галаксија познатих као барионске акустичне осцилације, које су уклопљене у дистрибуцију материје током првих неколико стотина хиљада година након Великог праска.

Мерењем удаљености између тих таласа у различитим периодима космичке историје, астрономи би могли да схвате да ли је убрзање ширења универзума константно или се мењало током времена.
Ово знање ће бити од највеће важности за разумевање мистериозне тамне енергије, за коју се верује да чини 70% универзума и која је покретачка снага његовог ширења.

Извор:РТ