РТ: Амерички државни дуг достигао рекордних 30 билиона долара

02-02-2022 08:04:55 | | фото: © Getty Images / carterdayne / RT/ vostok.rs |

Пандемија коронавируса подстакла буџетски дефицит САД и државно задуживање

Амерички државни дуг премашио је 30 билиона долара по први пут у уторак, подстакнут високим задуживањем током пандемије коронавируса, показују подаци америчког Министарства финансија.


Јапан и Кина остају највећи страни кредитори, држећи 1,3 билиона и 1,08 билиона долара у америчким трезорима и дугују им се камате на сав позајмљен новац. Скоро осам билиона долара америчког дуга дугује се страним субјектима, који осим Јапана и Кине укључују и велике кредиторе попут Уједињеног Краљевства, Луксембурга, Ирске, Бразила, Канаде, Француске, Индије и Белгије, као и Тајвана и Хонг Конга.


Још 6,5 билиона долара америчка савезна влада дугује самој себи, углавном фондовима социјалног осигурања и војном пензионом фонду. Током пандемије, Федералне резерве су такође удвостручиле свој биланс на 8,9 билиона долара, агресивно купујући билионе долара у обвезницама и хартијама од вредности.


Шокантна бројка је достигнута много раније него што се очекивало, а амерички званичници и економисти нису успели да предвиде пандемију коронавируса и одговор на њу, што је надувало владину потрошњу, а потом и државни дуг за чак седам билиона долара од краја 2019. године.

Амерички буџетски дефицит износио је 2,77 билиона долара за фискалну 2021. годину, што је мало мање од рекордних бројева из претходне године, али и даље прати огромну потрошњу из ковид ере. За фискалну 2020. годину, САД су забележиле дефицит од 3,13 билиона долара.

Дуг од 30 билиона долара „стигао је годинама раније него што се раније предвиђало“, према писању "Њујорк тајмса", због владиних програма за борбу против коронавируса који су „финансирали проширене бенефиције за незапослене, финансијску подршку малим предузећима и стимулативне исплате“, а све је плаћено позајмљеним средствима.
Дејвид Кели, главни глобални стратег за "ЈПМорган Асет Мњнаџмент", рекао је за Си-Ен-Ен да дуг значи да ће САД „дугорочно бити сиромашније“, те наводи да ће „амерички порески обвезници плаћати за пензионисање људи у Кини и Јапану, који су наши повериоци“.

Генерални директор Фондације "Петерсон", Мајкл Петерсон је, међутим, објаснио да су „структурални проблеми са којима се суочавамо у фискалном смислу постојали много пре пандемије“ и да је коронавирус само „погоршао проблем“.

Извор:РТ