РТ. Не постоји замена за руску нафту - УАЕ

28-03-2022 04:58:55 | | фото: © Getty Images / Vladimirovic / RT/ vostok.rs |


Светским енергетским тржиштима је потребна руска нафта и ниједан произвођач не може да је замени, изјавио је министар енергетике Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) Сухаил ал Мазруеи.

Русија производи око 10 милиона барела нафте дневно, што је чини критичном чланицом енергетског савеза ОПЕК+, објаснио је Мазроуеи на енергетском форуму у Дубаију.

„Оставимо ли политику по страни, тај обим је данас потребан“, инсистирао је он, додајући да „осим ако неко није вољан да дође и испоручи те количине, не видимо да неко може да замени Русију“.

Русија је други највећи светски извозник сирове нафте после Саудијске Арабије. Након руске војне операције у Украјини, неке земље, на челу са САД-ом, обећале су да ће престати да купују руску нафту и гас. Сједињене Државе, Европа и други позивају произвођаче нафте из Залива да повећају производњу и помогну у снижавању цена сирове нафте, које су у једном тренутку скочиле изнад 120 долара по барелу.


Међународна агенција за енергетику саопштила је раније овог месеца да је одлучила да пусти 60 милиона барела нафте из својих резерви за ванредне ситуације, додавши да су глобална тржишта нафте већ затегнута са веома нестабилним ценама и комерцијалним залихама на најнижем нивоу од 2014. године.



Многи су, међутим, изразили сумњу у то да је могуће напустити руске енергетске ресурсе.


Прошле недеље, ЕУ се повукла од увођења ембарга на руску сирову нафту и нафтне деривате, упркос притиску САД. Тренутни ембарго на руска фосилна горива „из дана у дан значио би гурнути нашу земљу и целу Европу у рецесију“, рекао је немачки канцелар Олаф Шолц прошле недеље. Европа добија скоро 30% своје сирове нафте и отприлике 50% својих нафтних деривата из Русије.

Смањење зависности од природног гаса, нешто чему се ЕУ нада да ће постићи у наредних неколико година, такође се може показати тешким. Катар, који има треће највеће резерве природног гаса у свету саопштио је прошле недеље да је практично немогуће заменити руски гас на европском тржишту, јер између 30 и 40 одсто укупне количине гаса који се испоручује на светско тржиште долази из Русије.

Извор:РТ


Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал -https://t.me/vostokvesti