Извештај Међуресорног координационог штаба Русије за хуманитарни одговор

01-06-2022 09:30:34 | | фото: © РИА Новости / Алексей Куденко/ vostok.rs |


Међуресорни координациони штаб
Руска Федерација за хуманитарни одговор
31. маја 2022


Украјинске оружане формације, кршећи норме и принципе међународног хуманитарног права, настављају да наменски користе објекте медицинске инфраструктуре у војне сврхе. Истовремено, екстремисти, кријући се иза цивила као „живог штита“, систематски пуцају на руске јединице, провоцирајући Оружане снаге Русије на одмазду, како би их додатно оптужили за убијање цивила и наношење неселективних удара по цивилним објектима.

Међуресорни координациони штаб Руске Федерације за хуманитарни одговор наставља да бележи чињенице злочиначких радњи кијевског режима:

- у Харкову, у згради болнице (улица Игора Муратова), стрељачка места се налазе на горњим спратовима, складиште муниције се налази у подруму, док се медицинско особље и пацијенти принудно држе у просторијама;


- у Часовом Јару Доњецке Народне Републике, у зградама градске болнице број 3 (ул. Пирогов), смештени су рањени милитанти украјинских екстремистичких формација. Цивили, укључујући и тешко болесне, били су принуђени да напусте здравствени објекат под претњом физичког насиља, а на периферији поликлинике јединице Оружаних снага Украјине распоредиле су контролне пунктове и опремиле ватрене тачке;


- у Одеси, у згради болнице број 9 (Пастерова улица), екстремисти су опремили упориште, оклопна возила и артиљерија су постављени на суседној територији;


- у Краматорску, Доњецка Народна Република, у дечјој поликлиници број 3 (ул. Героев Украини), опремљено је упориште, минирани су прилази згради, а особље и пацијенти поликлинике, укључујући и децу, принудно се држе у подруму поликлинке.
Ове и друге сличне чињенице, упркос нашим поновљеним изјавама, Светска здравствена организација је до сада игнорисала.
Још једном позивамо све међународне организације и пре свега Светску здравствену организацију да утичу на званични Кијев и предузму ефикасне мере у циљу спречавања коришћења медицинске инфраструктуре у војне сврхе.

Упркос свим тешкоћама које је створио кијевски режим, у протекла 24 сата, без учешћа украјинских власти, 20.043 особе, међу којима 2.886 деце, евакуисане су на територију Руске Федерације из опасних подручја република Донбаса и Украјине, а од почетка специјалне војне операције укупно 1 576. 301 особа, од чега 257 156 деце. Државну границу Руске Федерације прешло је 225.089 јединица личних возила, укључујући 3.716 током протеклог дана.
Више од 9,5 хиљада центара за привремени смештај редовно функционише у конститутивним ентитетима Руске Федерације. Са пристиглим избеглицама се обавља индивидуални рад и пружа се ажурна помоћ у решавању различитих хитних питања у вези са даљим смештајем, помоћи при запошљавању, обезбеђивању места деци у вртићима и образовним установама, као и обезбеђивању социјалних давања и бенефиција.

У протекла 24 сата на телефонску линију Међуресорног координационог штаба Руске Федерације за хуманитарно реаговање, федералних органа извршне власти, конститутивних субјеката Руске Федерације и разних јавних организација примљено је 78 захтева страних и украјинских држављана са захтевима за евакуацију на територију Русије, Доњецке и Луганске Народне Републике, као и регионима Запорошке, Николајевске, Харковске и Херсонске области које контролишу Оружане снаге Русије. Укупно, база података садржи 2.757.235 таквих апела из 2.137 насеља Украјине.


У шест лука (Херсон, Николајев, Черноморск, Очаков, Одеса и Јужни) и даље је блокирано 70 страних бродова из 16 држава.

Претња коју ствара званични Кијев,
гранатирање и велика минска опасност не дозвољавају бродовима да слободно излазе на отворено море.Као резултат комплекса предузетих мера, руска морнарица је елиминисала минску опасност у акваторију луке Мариупољ и на плански начин организовала обнову лучке инфраструктуре.

Оружане снаге Руске Федерације створиле су неопходне услове за функционисање два поморска хуманитарна коридора, који представљају безбедне траке за кретање бродова:


- у Црном мору (свакодневно од 08:00 до 19:00) - за излаз из лука Херсон, Николајев, Черноморск, Очаков, Одеса и Јужни у правцу југозапада из територијалног мора Украјине дужине 139 миља и ширине 3 миље;


- у Азовском мору (даноноћно) - за излазак из луке Мариупољ дужине 115 миља и ширине две миље у правцу Црног мора.
Детаљне информације о функционисању поморских хуманитарних коридора свакодневно се емитују сваких 15 минута путем ВХФ радија на 14 и 16 међународних канала на енглеском и руском језику.

Власти Кијева настављају да избегавају интеракцију са представницима страних држава и компанијама које поседују бродове у решавању питања обезбеђивања безбедног изласка блокираних бродова.

Истовремено, и даље постоји опасност за пловидбу због украјинских мина откинутих са сидра дуж обале црноморских држава.Руска Федерација предузима читав низ мера како би обезбедила безбедност цивилне пловидбе у водама Црног и Азовског мора.

Одреди за деминирање Оружаних снага Руске Федерације и Министарства за ванредне ситуације Русије обављају задатке чишћења територије Доњецке и Луганске Народне Републике од експлозивних средстава.

Укупно је проверено 2.604,94 ххетара (23 хектара дневно); 35 објеката (од тога 13 друштвено значајних објеката); један мост
и 9,64 км путева. Пронађено је и неутралисано 12.880 експлозивних средстава, од којих је 195 пронађено у току дана.
Савезне извршне власти, заједно са конститутивним ентитетима Руске Федерације, разним јавним организацијама и патриотским покретима, настављају да акумулирају хуманитарну помоћ. На сабирним местима припремљено је преко 28.000 тона основних потрепштина, виталних лекова и прехрамбених пакета, укључујући храну за бебе.Највећи допринос пружању помоћи дали су:
Министарство за цивилну одбрану, ванредне ситуације и помоћ у катастрофама Руске Федерације, Министарство индустрије и трговине Руске Федерације, Министарство саобраћаја Руске Федерације, Министарство економског развоја Руске Федерације, Министарство дигиталног развоја, комуникација и масовних медија Руске Федерације, Федерална служба државне регистрације, катастар и картографија, Федерална агенција за поморски и речни саобраћај, Министарство културе Руске Федерације, Федерална агенција за националности;Републике Бурјатија, Дагестан, Крим, Татарстан, Чеченска Република, Алтај, Забајкалска, Краснодарска и Приморска подручја, Архангелск, Белгород, Брјанск, Курск, Лењинград, Москва, Ростов, Самарска, Свердловска, Тулска, Уљановска, Јарославска области, као као и град Москва ;
међу политичким партијама и непрофитним организацијама - Јединствена Русија, Сверуски јавни покрет "Народни фронт", Сверуска јавна организација ветерана "Борбено братство", аутономна непрофитна организација за подршку хуманитарним програмима "Руска хуманитарна мисија", „Руске железнице” и Сверуске јавно-државне организације „Савез жена Русије”.
Почев од 2. марта 2022. године, Руска Федерација је у Украјину већ испоручила 24.652,1 тону основних потрепштина, хране, лекова и санитетског материјала.
Током протеклог дана у Доњецкој Народној Републици и Харковској области, током којих је цивилном становништву пребачено 309,8 тона хуманитарне помоћи.

31. маја 2022. године у Доњецкој Народној Републици, Харковској и Херсонској области одржало се пет хуманитарних акција током којих се становништву предало 391,9 тона основних животних намирница и хране.

Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал -https://t.me/vostokvesti