Налазите се на страници > Почетна
> Блог > РТ: За Украјину боље да преговара сада него касније, каже пензионисани амерички генерал
РТ: За Украјину боље да преговара сада него касније, каже пензионисани амерички генерал
Одржавање сукоба у Украјини постаје све теже за НАТО, тако да Кијев мора да размисли о преговорима са Москвом, рекао је пензионисани бригадни генерал америчке војске Марк Т. Кимит у чланку за Вол стрит журнал.
Најновији пакет војне помоћи Вашингтона Кијеву прошлог месеца укључивао је „старије и мање напредне“ системе, што „можда указује на то да су стопе потрошње на бојном пољу надмашиле производњу до тачке у којој је вишак залиха који је достављен Украјини скоро исцрпљен“, истакао је Кимит у свом чланку.
Суочавање са „све мањим залихама напредних система наоружања“ у земљама НАТО-а вероватно би значило продужени сукоб између Украјине и Русије. Такав сценарио би могао довести до „већег притиска земаља које подржавају, одрживе инфлације, мањег грејања гасом и пада подршке народа“ на Западу, написао је он.
Кимит, који је био помоћник државног секретара за политичко-војна питања 2008-09, предложио је четири начина да се убрза решавање сукоба, који већ траје шест месеци.
Прва опција је да се „копа дубље“ у залихе НАТО-а и пошаље оружје у Кијев које су чланице до сада задржавале због сопствених потреба за националном одбраном, навео је пензионисани генерал. То је нешто што су земље ЕУ можда спремне да ураде јер је „боље користити ово оружје у Херсону него у Кракову“, додао је он.
САД и њихови европски савезници такође би могли да покушају да појачају производњу система које захтева влада Зеленског, рекао је Кимит, признајући да би такав потез мало вероватно имао тренутни ефекат на ситуацију на терену.
Трећа опција је „појачати сукоб“ обезбеђивањем Украјини система већег домета, као што су АТАЦМ ракете, авиони Ф-16 и системи "Патриот, као и „проширити правила ангажовања за напад на циљеве на Криму и евентуално у Русији“, додао је он. Пензионисани генерал је, међутим, упозорио да ће се таква ескалација дефинитивно суочити са „одговором Москве“ и створити ризик од преливања сукоба у Европу.
Коначно доступно решење, према Кимиту, јесте да Украјина „гура ка привременом дипломатском решењу без (или са) територијалних уступака“.
„У овом тренутку нема довољно подстицаја за преговоре, али украјински председник Владимир Зеленски мора да призна да би смањење залиха имало катастрофалан ефекат на његову војску, не само за операције на бојном пољу, већ и као порука о смањењу спољне подршке коју би послао народу Украјине“, инсистирао је он.
„Започињање дипломатског решења било би неукусно и можда се сматрало губитниким, али пошто су мале шансе да се извучемо из тренутне баријере, можда би било боље преговарати сада него касније“, рекао је пензионисани генерал.
Две стране нису селе за преговарачки сто од разговора у Истанбулу крајем марта. Москва, која је у почетку била оптимистична у погледу изгледа за мировни процес, касније је оптужила Кијев да је одустао од напретка који је постигнут у Турској и навела да је изгубила свако поверење у украјинске преговараче. Руски званичници су упозорили да ће захтеви Москве бити опсежнији ако се преговори наставе.
Извор:РТ
Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Извор:РТ
Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал -https://t.me/vostokvesti