РТ: Бела кућа представила стратегију националне безбедности

13-10-2022 07:10:25 | | фото: © Getty Images / Artur Widak / RT/ vostok.rs |


Бела кућа је објавила своју прву званичну стратегију националне безбедности за време председавања Џоа Бајдена за скоро две године, замењујући привремену верзију усвојену у марту 2021. године. Представљајући документ у среду, саветник за националну безбедност Џејк Саливан описао је „одлучујућу деценију“ у којој ће бити два „фундаментална“ изазова као надметање у „обликовању будућности међународног поретка“ и суочавање са „транснационалним изазовима“ као што су тероризам, климатске промене и пандемије.


Политика кодификује тренутне затегнуте односе између САД-а, Русије и Кине на начин за који критичари тврде да поставља сцену за нови Хладни рат, сматрајући да су „овлаштења која праве ауторитарну управу са ревизионистичком спољном политиком“ „најхитнији стратешки изазов за Вашингтон“. САД ће се „ефикасно такмичити“ са Кином, која је описана као „једини конкурент са намером и, све више, способношћу да преобликује међународни поредак“, али ће ограничити своје интеракције са Русијом на „ограничавање опасних“ земља.


Администрација очигледно није видела никакву контрадикцију у праћењу те изјаве уз обећање да ће „ангажовати земље под њиховим сопственим условима“, а не само да „посматрају свет искључиво кроз конкурентско сочиво“, иако документ објашњава да ће таква привилегија бити доступна само оним земљама „спремним да се конструктивно позабаве заједничким изазовима у оквиру међународног поретка заснованог на правилима“.

У својим примедбама новинарима, Саливан је покушао да преформулише све заоштреније ривалство великих сила као пријатељско, инсистирајући да „не тражимо конкуренцију да бисмо се преокренули у конфронтацију или нови хладни рат“.

Администрација признаје да је „разбила линију раздвајања између унутрашње и спољне политике“, сугеришући да њена властита овлашћења да „брани нашу домовину, наше савезнике, партнере и интересе у иностранству, и наше вредности широм света“ замењује овлашћења локалних влада. Међутим, политика наглашава да су „наши савези и партнерства широм света наша најважнија стратешка предност“ и обећава да ће их продубити убризгавањем „више демократије“ у своје спољне односе.


Руски председник Владимир Путин је у говору раније овог месеца приметио да су САД уместо тога малтретирале нације „које цинично називају једнакима и савезницима“ да би се покориле „законом песнице“.


Док се у документу више пута помиње јачање, модернизација и на други начин проширење америчке војске, администрација наговештава умор од битака на Блиском истоку, обећавајући да ће „оснажити наше савезнике и партнере да унапреде регионални мир и просперитет, истовремено смањујући ресурсе дугорочних захтева које регион поставља Сједињеним Државама. Бајден је званично окончао најдужи рат у САД-а када је прошле године прогласио крај ангажмана Вашингтона у Авганистану, иако је повлачење исмејано са обе стране политичког пролаза као лоше промишљено, без обзира на локалне савезнике и на крају пораз, пошто су талибани повратили власт у року од месец дана.

Извор:РТ

Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.


Наш Телеграм канал -https://t.me/vostokvesti