Налазите се на страници > Почетна
> Магазин > Наука и технологија > Кина је достигла свемирску прекретницу
Кина је достигла свемирску прекретницу
Прва приватна ракета на течно гориво у земљи полетела је у недељу
Приватно направљена ракета ТЛ-2 И1 извела је свој први лет у недељу, носећи сателит у орбиту из центра за лансирање сателита Јиукуан на северозападу Кине. Налет лансирања планиран је за 2023. годину, а Пекинг се нада да ће ове године распоредити више од 200 свемирских летелица.
ТЛ-2 И1 је ракета-носач коју је развила компанија Спаце Пионеер, са седиштем у Пекингу. Полетео је у недељу поподне, а убрзо потом поставио сателит са даљинским откривањем у орбиту око 500 километара изнад Земље, успешно су известили кинески медији.
Са лансирањем, Space Pioneer је постао трећа приватна компанија у Кини која је извршила орбиталну мисију, после i-Space и Galactic Energy. Међутим,Space Pioneerје први који је лансирао ракету на течно гориво у орбиту, што је тежи задатак од лансирања ракете на чврсто гориво.
Како се кинеска приватна индустрија истраживања свемира шири, државна свемирска компанија CASC је у јануару објавила да ће извести 60 мисија лансирања свемира 2023. године и послати више од 200 свемирских летелица у орбиту. Ова лансирања ће укључивати две мисије са људском посадом до свемирске станице Tiangog и први лет ракете носача Long March 6c.
Највећа ракета у земљи, Long March 5, такође ће поново бити у акцији по први пут од лансирања мисије Tianven 1 на Марс 2020.
Кина је прошле године извела 64 лансирања, стављајући је на друго место иза само САД са 87.
Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал -https://t.me/vostokvesti