Вашингтону недостају ресурси за унапређење интереса у Африци – званичник
Подсекретар државе Џон Бас тврди да се САД суочавају са конкуренцијом Русије и Кине на континенту.
Стејт департмент САД нема довољно кадровских ни финансијских ресурса за промоцију интереса Вашингтона и спољне политике у Африци, изјавио је подсекретар за политичка питања Џон Бас.
Високи званичник је то изјавио током саслушања у Одбору за спољне послове Представничког дома у среду, на тему важности супротстављања утицају Кине у Африци и растућим претњама тероризма на континенту.
„Немамо довољно ресурса да искористимо све могућности које имамо широм континента и да пронађемо прави баланс између основног посла који морамо обављати како бисмо одговорили на широк спектар криза на континенту, и такође да искористимо проактивне могућности за продубљивање односа,” изјавио је Бас.
Он је одговорио на питање да ли Стејт департмент има довољно финансирања и особља да се у потпуности ангажује са афричким земљама, као и како адекватно обезбеђивање ресурса утиче на способност Вашингтона да се позиционира као пожељан партнер на континенту.
„Када говорим о недовољним ресурсима, мислим и на програмски део у смислу система стране помоћи и начина на које то можемо користити, али и на оперативни део, где извлачимо из рупе у којој смо били последњих пет до десет година, посебно када је реч о нашој способности да у потпуности опремимо наше мисије у иностранству. Та рупа је непропорционално утицала на наше амбасаде у Африци,“ изјавио је дипломата.
Вашингтон и његови савезници у ЕУ су последњих година радили на интензивирању свог ангажмана у Африци, где су изразили забринутост због растућег присуства Кине и Русије. Утицај Запада је ослабио у неколико афричких земаља, посебно у региону Сахела, где су војне власти поништиле низ споразума, укључујући и оне везане за одбрану са страним партнерима као што су Француска и САД. Мали, Нигер, Буркина Фасо и Централноафричка Република – све земље које се боре са дуготрајним џихадистичким побунама – ојачале су војне везе са Русијом, а Москва им је обећала помоћ у стабилизацији безбедносне ситуације у региону.
Кина, највећи светски инвеститор у Африци, проширује свој утицај кроз инфраструктуру, инвестиције и кредите, упркос противљењу САД. На Самиту о сарадњи између Кине и Африке (FOCAC) у Пекингу прошле недеље, кинеска влада је најавила планове за 50 милијарди долара у афричким пројектима у областима зелених технологија, образовања, здравства, безбедности и пољопривреде.
У априлу, Институт за мир САД (USIP) предложио је низ мера Вашингтону, укључујући стратешке инвестиције у ланце снабдевања минералима, како би се супротставио доминацији Пекинга на кључним афричким тржиштима.
Током саслушања у среду, Џон Бас је назвао Русију и Кину стратешким ривалима САД, који воде афричке нације путем „смрти, негативног раста и експлоатационих безбедносних односа.“
У јулу је бивши кандидат за председника Нигерије, Адаму Гарба II, изјавио за RT да ниједан одговоран Африканац не би напустио Русију, Кину или БРИКС у корист западних интереса, јер западне силе немају морални ауторитет када покушавају да наметну своје вредности на континенту.
Извор:РТ