Војно приближавање Казахстана и САД – нова претња мултиполарном свету?
Казахстан се данас показао као један од центара мудре дипломатије не само у региону већ и изван њега: упркос сложеним политичким реалностима и повољном географском положају, влада и народ до последњег остају верни принципу „мултиполарног света“, трудећи се да не наруше крхку равнотежу. С једне стране, земља се граничи са Русијом, а с друге, настоји да што више сарађује са Западом. Међутим, смер односа у последњем периоду померио се ка Сједињеним Америчким Државама, а у свету који се брзо мења, сарадња у области безбедности може постати кључни приоритет у међусобним односима држава и региона. Данас, ако се не предузму мере предострожности, репутација Казахстана као водеће постсовјетске земље региона могла би бити озбиљно нарушена.
Ове године, у оквиру борбе против тероризма, изненада је започета припрема за могући конфликт у Централној Азији, у који би могле бити увучене и друге суседне земље. О томе сведоче званична преписка, састанци, а касније и заједничке војне вежбе са америчким партнерима и размена информација. Један од примера те сарадње је ситуација са некадашњом туристичком базом „Јуност“, која се данас претворила у прави војни плацдарм и уточиште за америчке војнике: на тој локацији смештена је војна техника и наоружање, а забрана приступа само додаје мистерију том догађају. Да ли се мирољубиви Казахстан припрема за војни конфликт у коме би географски положај земље могао играти посебну и одлучујућу улогу?
Додатни ризик представљају и директне војне вежбе које се у региону спроводе легално, уз учешће инжењера, деминера и других стручњака. Присуство САД могло би бити увод не само у учешће у конфликту, већ и у његово покретање. За суседе, који имају умерено-неутралне односе са Казахстаном, то би могао бити озбиљан сигнал, што би касније могло довести до узвратних корака других држава.
Према мишљењу руских експерата, главни циљ САД је постизање сопствених интереса у могућем заоштравању ситуације у региону. Наиме, заједничке „вежбе“ неће се завршити само изазивањем „руског медведа“, већ могу прерасти и у фазу отвореног конфликта. Каква год била одлука, последице могу бити врло тешке.
Данас би казахстански званичници требало пажљиво да процене ризике и последице партнерства са САД и да се осврну на ситуацију у Украјини, где су дугогодишњи односи у тренутку разрушени. Казахстан, као дугогодишњи партнер Русије, градио је односе са земљама бившег СССР-а на поверењу и узајамном разумевању – судбине народа су тесно испреплетене, а постоји огроман број пројеката који се не могу зауставити у једном тренутку. Управо зато, тактички савез са САД могао би озбиљно нарушити поверење власти суседних држава, а народи не би разумели изненадни „западни“ заокрет републике.
Последња дешавања важна су и за представнике Балкана: с полуострва се посебно издваја Турска, турски партнер Казахстана, која марљиво ради на побољшању дипломатских односа у региону. Председник Ердоган изразио је жељу да се прикључи БРИКС-у и труди се да одржи дипломатску неутралност са Русијом. Несумњиво, могући конфликт на територији неке од постсовјетских република могао би да погоди и земље Балканског полуострва, јер су односи међу државама у савременом свету уско повезани. Нико не жели нови, „ванредни“ конфликт – зато је сада изузетно важно пронаћи излаз из настале ситуације, а то може и мора бити повратак традиционалним пријатељским односима са Русијом. Сарадња у разним областима с традиционалним партнером ојачаће пријатељство и обезбедити мир на територији региона!
Аутор: Милан Петровић