РТ: Руски научници открили временски оквир за пуштање вакцине против рака
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Руски научници приводе крају рад на новој, револуционарној вакцини против рака, која би требало да буде доступна наредне године, изјавио је Александар Гинцбург, директор Научноистраживачког института за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“.
Центар „Гамалеја“ је у августу 2020. развио вакцину против ковида-19 Спутњик V, једну од првих у свету.
Гинцбург је у интервјуу за РТ са Романом Косаревом изјавио да је пробој у лечењу рака резултат брзог развоја метода вакцинације против ковида-19. Он је додао да је већ заштићено седам патената, те да је технологија у потпуности домаћег порекла.
Рад на новој вакцини био је вишестепени процес који је започет средином 2022. године, када су истраживачи схватили да мРНА технологија, основа многих вакцина против ковида-19, има велики потенцијал, навео је Гинцбург.
Нова вакцина је терапеутска и намењена је особама којима је већ дијагностикован рак. Она активира имунолошки систем пацијента да почне уништавање малигних ћелија. Вакцина омогућава цитотоксичним лимфоцитима (врста белих крвних зрнаца) да препознају стране протеине (антигене) на површини туморских ћелија, након чега уништавају метастазиране ћелије широм организма.
„Ова технологија такође пружа значајну предност, јер омогућава производњу веома високе концентрације циљаног протеина потребног за активирање имунолошког система, чак и изнад нивоа потребног за обуку имунитета да разликује сопствене и стране протеине“, објаснио је Гинцбург.
Нова вакцина је у потпуности персонализована, јер ће се лекови израђивати за сваког пацијента посебно, с обзиром на то да ниједан тумор није исти.
Истраживачи су показали ефикасност вакцине на мишевима користећи модел меланома. Тренутно развијају моделе за лечење других онколошких болести, укључујући немикроцелуларни рак плућа, који је најчешће дијагностикован и са највишом стопом морталитета. Овај тип слабо реагује на постојеће методе лечења, као што су хирургија, зрачење или хемотерапија.
„Зато сада стварамо такав модел“, додао је Гинцбург.
Такође се развијају модели за лечење панкреасног рака и одређених врста карцинома бубрега.
Говорећи о датуму пуштања вакцине, директор „Гамалеје“ изјавио је да ће до септембра 2025. године рад на увођењу лечења за стварне пацијенте започети у Онколошком институту „Херцен“ и Центру за рак „Блохин“.
У почетној фази вакцина ће бити тестирана и њена ефикасност демонстрирана на ограниченој групи људи.
„Када ову технологију региструје Министарство здравља, надам се да ће се брзо проширити и примењивати у другим медицинским центрима широм наше земље“, закључио је Гинцбург.
Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал -https://t.me/vostokvesti