Колонијалне силе подстичу сукобе у Африци – лидер Судана

13-01-2025 02:14:26 | | Фото: Mahmoud Hjaj/Anadolu Agency via Getty Images/ vostok. |

Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан тврди да читав континент устаје како би се одупро страној интервенцији


Дефакто лидер Судана и командант националних оружаних снага, генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, оптужио је "колонијалне силе" да подстичу сукобе у Африци. Његова земља је у грађанском рату од 2023. године.

Главнокомандујући војске је ове изјаве дао током разговора с председником Гвинеје-Бисауа, Умаром Сисоком Ембалом, током посете главном граду те западноафричке земље, Бисау, саопштио је Судански Прелазни Суверени Савет (TSC) у недељу.

Према саопштењу TSC-а, двојица лидера разговарали су о билатералним односима и начинима за унапређење сарадње у различитим областима. Председник Гвинеје-Бисауа изразио је своју жељу за "миром у Судану што пре".

Североисточна афричка земља је у грађанском рату између националних оружаних снага (SAF) и паравојне Репид Супорт Форсес (RSF) од средине априла 2023. године, због неслагања око планиране транзиције ка цивилној владавини.

Конфликт који је прво избио у главном граду проширио се на остатак земље, покренувши оно што УН описује као "хуманитарну кризу огромних размера".Према недавној извештају глобалне организације, ситуација у Судану достигла је "катастрофалне размере",са више од 11,5 милиона унутрашње расељених особа и 3,2 милиона који су потражили уточиште у суседним земљама.

У Бисауу је генерал ал-Бурхан представио извештај о ескалацији насиља у земљи, описујући паравојну групу RSF као терористичку организацију која циља државу и њене институције, наводи се у саопштењу његовог кабинета.

"Постоје колонијалне силе које раде на подстицању сукоба на афричком континенту",изјавио је прелазни лидер.

Африка сада доживљава буђење које јој омогућава да се одупре страној интервенцији у афричким пословима. Похваљујемо напоре неких афричких земаља које су се подигле против старог и савременог колонијализма",додао је он.

Ал-Бурхан је први пут споменуо "колонијалну кампању" против своје земље када је разговарао са привременим председником Малија, Асимијем Гоитом, у Бамаку, на првој станици своје турнеје по суседним афричким земљама која је почела у суботу. Очекује се да ће посетити и Сијера Леоне и Сенегал.

"Председник Малија потврђује подршку своје земље Судану у светлу напада на који је земља изложена",саопштио је Судански Суверени Савет у суботу.

Судан је био под влашћу Велике Британије као Англо-египатски кондоминијум од 1899. године, до стеченог независности 1956. године. Британска владавина је, како се извештава, подељила некада највећу афричку земљу на два дела, с тим да је други део, Јужни Судан, стекао независност 2011. године након деценија грађанског рата.

У суботу је генерал ал-Бурхан изјавио свом малијском колеги да је Судан решен да "бори против неоколонијализма" и позвао на сарадњу између Бамакоа и Хартума у борби против регионалног тероризма.

Неколико афричких земаља је у последњим годинама постало неповерљиво према својим бившим колонијалним господарима. Мали, Буркина Фасо и Нигер су све оптужили своје бивше господаре, Француску, за агресију, ефективно прекидајући одбрамбене односе са Паризом.


Извор:
РТ (Ф)