Украјина и Запад „уцењују“ афричке државе да се супротставе Русији – Москва

15-01-2025 02:27:44 | | Анатолиј Башкин, фото: МИП РФ/ vostok.rs |

Лидери афричког континента су под све већим притиском да бојкотују догађаје које организује Кремљ, изјавио је званичник Министарства спољних послова Анатолиј Башкин.


Украјина и западне земље користе уцене као део својих напора да се супротставе растућем утицају Москве у Африци, изјавио је директор одељења за Африку у руском Министарству спољних послова, Анатолиј Башкин, у интервјуу објављеном у уторак у листу Известија.

Према речима Башкина, представници Кијева и Запада воде циљане „политичке демарше“ и пуну „информациону кампању“ како би поткопали руске напоре у јачању односа са афричким земљама.

„Опозиција колективног Запада нашој спољној политици у Африци осећа се, да тако кажем, на сталној основи... Користе се сви методи, не презају ни од чега, чак ни од отвореног уцењивања Африканаца“, изјавио је он.

Башкин је истакао да су покушаји изолације Русије, укључујући притисак на афричке лидере да бојкотују догађаје које организује Москва, као што је недавно одржана Прва министарска конференција Партнерства Русија–Африка, пропали.

„Западњаци су користили све полуге притиска које су имали на афричке престонице како би што мање делегација присуствовало и како би догађај на крају пропао. Упркос организованом раду против нас, форум је посетило 54 званичне делегације земаља и регионалних интеграционих удружења, укључујући више од 40 министара“, изјавио је Башкин.

Односи Русије са афричким државама побољшани су последњих година, док западне владе изражавају забринутост због опадања свог утицаја. Француска и њени савезници оптужују Русију за спровођење грабљивих пројеката и ширење дезинформација у афричким земљама, где су Париз и САД доживели војне и дипломатске неуспехе. Међутим, Буркина Фасо, Мали и Нигер, све бивше француске колоније које су прекинуле одбрамбене везе са Паризом, дочекале су Москву као стратешког партнера. Ове три западноафричке државе оптужују Украјину за наоружавање и обуку побуњеника и џихадистичких група одговорних за тероризам у региону Сахела. Кијев одбацује те оптужбе.

Јужна Африка је такође задржала блиске односе са Русијом, упркос спољном притиску да се дистанцира од Москве због сукоба у Украјини. Група америчких законодаваца затражила је да се Преторија искључи из Афричког закона о развоју и приликама (AGOA), који омогућава земљама подсахарске Африке да извозе робу без царине на америчко тржиште.

Председник Јужне Африке Сирил Рамафоса похвалио је Москву као „цењеног“ савезника и „пријатеља“ током разговора са руским председником Владимиром Путином на 16. самиту БРИКС-а у Казању у октобру.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније је оптужио САД и њихове савезнике за промовисање „неоколонијалних“ политика у Африци и другим деловима света. Председник Путин је такође обећао да ће Русија на сваки начин помагати афричким државама у јачању националног и културног суверенитета.


Извор: РТ (Ф)