САД тајно инвестирале у украјинску индустрију дронова – Њујорк Тајмс

17-01-2025 08:45:14 | | Фото: Getty Images / Paula Bronstein/ vostok.rs |

Класификоване информације потврђују да су америчке обавештајне службе подржале украјински програм беспилотних летелица


Сједињене Америчке Државе одиграле су кључну, али тајну улогу у помагању Украјини да развије своју индустрију дронова након катастрофалне украјинске контраофанзиве 2023. године, саопштили су званичници за The New York Times, позивајући се на информације које је администрација председника Џоа Бајдена декласификовала.

Према извештају, Вашингтон је Кијеву пружио финансијску и техничку подршку за програм беспилотних летелица. Иако су САД јавно признале да су послале милијарде долара за пројектиле, системе противваздушне одбране, тенкове и обуку, детаљи о подршци у другим областима остали су скривени.

Средства у износу од око 1,5 милијарди долара, уплаћена у септембру 2024. године, наводно су усмерена као директна финансијска помоћ произвођачима дронова, размену обавештајних података и сарадњу америчких технолошких фирми са украјинским произвођачима.

Саветник за националну безбедност Џејк Саливан изјавио је у четвртак да је америчко учешће имало „стратешки утицај“ на бојном пољу, јер су дронови постали централни део украјинске одбрамбене стратегије.

Финансирање је, према извештајима, почело након прве украјинске контраофанзиве у јесен 2022. године и појачало се после неуспеха офанзиве 2023. године, која је пропала због обимне руске одбране са минама, артиљеријом и дроновима.

Амерички званичници су наводно изјавили да су губици које је Кијев претрпео подстакли брзо повећање подршке украјинским произвођачима дронова.

Особе упознате са овим случајем тврдиле су за Њујорк Тајмс да је амерички напор укључивао и слање америчких обавештајаца у Украјину ради помоћи у развоју програма дронова. Ипак, директор ЦИА Вилијам Џ. Бернс до сада је само индиректно признао ово, наводећи да је америчка обавештајна подршка превазилазила размену информација и укључивала помоћ у развоју кључних одбрамбених система.

Прошлог месеца, државни секретар САД Ентони Блинкен открио је да је Вашингтон обезбедио око 100 милијарди долара финансијске и војне помоћи Кијеву од ескалације сукоба у Украјини 2022. године. Истовремено, други подржаваоци Кијева потрошили су око 150 милијарди долара, додао је он.

Москва је више пута осудила континуирану војну помоћ Запада Украјини, тврдећи да то чини Запад саучесником у сукобу. Русија је такође истакла да ниједна количина западне помоћи неће променити коначан исход нити спречити Москву да постигне циљеве своје војне операције.


Извор: РТ (Ф)