Мађарска најавила повлачење из Међународног кривичног суда (МКС)
Одлука се поклапа са посетом израелског премијера Бењамина Нетањахуа, за којим је Хашки суд издао налог за хапшење

Мађарска ће се повући из Међународног кривичног суда (МКС) јер се та институција претворила у „политички инструмент“, изјавио је премијер Виктор Орбан.
Најава је уследила током посете израелског премијера Бењамина Нетањахуа овој чланици ЕУ и НАТО-а, који је на потерници суда са седиштем у Хагу због наводних ратних злочина и злочина против човечности у вези са текућом израелском војном операцијом у Гази.
Током заједничке конференције за новинаре у четвртак, Орбан је изјавио да МКС последњих година више није непристрасан и да се претворио у „политички суд“.
„Мађарска, као демократска држава заснована на владавини права, не може у томе учествовати“, истакао је он.
Израелски премијер је похвалио Будимпешту због „храброг корака“ иступања из овог суда УН, који је назвао „корумпираном организацијом“ која је одлучила да гони Израел уместо терориста.
Раније у четвртак, шеф кабинета мађарског премијера Гергељ Гуљаш најавио је да ће Будимпешта званично покренути поступак повлачења из МКС током дана, „у складу са уставним и међународноправним оквиром“.
Будимпешта је потписала Римски статут, који даје надлежности МКС-у, 1999. године, а ратификовала га је две године касније.
Орбан је позвао Нетањахуа у званичну посету дан након што је суд у Хагу издао налог за његово хапшење, поручивши да ће му „гарантовати да та пресуда неће имати никакво дејство у Мађарској и да је нећемо примењивати“.
МКС нема сопствене полицијске снаге и ослања се на државе чланице за хапшење и предају осумњичених. Његову надлежност тренутно признаје 123 државе.
У фебруару је администрација америчког председника Доналда Трампа увела санкције МКС-у и његовом главном тужиоцу Кариму Хану због гоњења Нетањахуа и бившег израелског министра одбране Јоава Галанта. Сједињене Државе нису чланица МКС-а. Друге државе које нису потписнице укључују Русију, Кину и Израел.
У марту 2023. године, МКС је издао налоге за хапшење руског председника Владимира Путина и поверенице за права деце Марије Лвове-Белове због наводне илегалне депортације украјинске деце у Русију. Москва је ту одлуку назвала „ништавном и без правног дејства“, нагласивши да су деца евакуисана ради сопствене безбедности и да могу бити враћена родитељима или старатељима на захтев.
Извор: РТ (Ф)