Небензја: Све горе етничко чишћење и шовинизам Приштине уз помоћ Запада, посредовање ЕУ потпуно пропало

10-04-2025 01:34:33 | | Фото: Танјуг/ vostok.rs |

Доносимо у целини говор сталног представника Русије Василија Небензје на седници Савета безбедности УН 8. априла о ситуацији на Косову и Метохији:


Господине председавајући,

Захваљујемо се специјалној представници генералног секретара УН, Каролини Зијаде, на брифингу о ситуацији у покрајини и изнетим разматрањима.

Поздрављамо учешће министра спољних послова Србије Марка Ђурића на овој седници. Саслушали смо госпођу Донику Гервала-Шварц, која је поново практиковала лажи, неприхватљиви језик и оцене, као и претензије на геополитичке закључке. Следећи пут ћемо, господине председавајући, довести у питање учешће ове грађанке на седницама о Резолуцији 1244. Неко треба да упозна позване у Савет не само са правилима учешћа на седницама, већ и са правилима понашања и пристојности. Иначе, као и обично, госпођа Гервала-Шварц нам је осликала ружичасту слику онога што се дешава у покрајини – тој младој, тзв. „демократији“. Да видимо да ли је то тако.

Извештај генералног секретара у целини одражава тренд ка значајном продубљивању кризе на Косову. Главни разлози су остали непромењени. То је шовинистичка политика Приштине према србској заједници, као и линија низа западних земаља да поткопавају међународно-правне основе решавања кризе.

У документу се наводи масовна ликвидација србских институција у покрајини, случајеви скрнављења хришћанских светиња, експропријација земљишта, незаконито притварање и неправосудни прогон грађана – неалбанаца.

Констатујемо да је распрострањено безакоње приштинске врхушке наставак њене политике истискивања србског становништва. Нису нестали ни други вештачки проблеми: забрана промета србског динара, препреке за испоруку робе из централне Србије, пораст злочина над Србима и њиховом имовином, деструктивне активности тзв. „градоначелника“ четири северне општине, ометање путовања у покрајину представника Србије и Српске Православне Цркве, покушаји обнављања саобраћаја на мосту преко реке Ибар у Косовској Митровици.

У таквим околностима, није изненађујуће што је стопа повратка избеглица и интерно расељених лица у покрајину изузетно ниска. За пола године свега 55 људи, од којих 29 Срба. Егзодус србског становништва се наставља – у последњих годину и по дана Косово је напустило око 20 одсто Срба који тамо живе. Како би преокренуо овај негативни тренд, Београд је покренуо мере за подршку најмање имућним неалбанским становницима покрајине. Уверени смо да овакав одговоран приступ заслужује свако охрабрење.

Експлозија водовода у новембру 2024. године у насељу Зубин Поток још увек није истражена. Приштинско руководство је, без доказа, на свој карактеристични начин демонстративно окривило Србе, искористило инцидент као изговор за јачање репресије и извршило брутална хапшења.

Обратили смо пажњу на високу оцену дату у извештају о организацији избора 9. фебруара за такозвани покрајински „парламент“. Истовремено, игнорисана је чињеница да је највећа партија косовских Срба, Србска листа, искључена из посматрачких механизама, као и превара у гласању која је коришћена да се локални Србин под контролом косовских Албанаца угура у „скупштину“.

Поред тога, у извештају недостају било какве информације о основним бриселским споразумима из 2013-2015 са Београдом о стварању Заједнице србских општина, које је саботирала Приштина. Такви поступци косовских Албанаца су у супротности са одлукама договореним у дијалогу под окриљем ЕУ и обесмишљавају преговарачки процес. Не помажу ни сами посредници. Они на сваки једнострани корак Приштине одговарају само чисто формалном осудом, упућујући своје позиве на уздржаност обема странама. У суштини, траже од Београда да се помири са „свршеним чином“. Истовремено, упадљива је упорност са којом чланице ЕУ промовишу бриселско-охридске меморандуме из фебруара-марта 2023, који чак не постоје „на папиру”. Подсећамо да је циљ тих усмених меморандума да доведу Београд до фактичког признавања псеудонезависности Косова. То још једном потврђује неспособност Брисела да игра улогу „поштеног брокера“.

Подсетимо да је Савет безбедности 2008. године подржао предлог генералног секретара УН да ЕУ има већу улогу у решавању проблема Косова у пуном складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности. Прошло је 17 година. Затим је 2010. Генерална скупштина УН поздравила спремност Брисела да олакша дијалог између Београда и Приштине. 15 година је прошло. Из анализе постојећег стања очигледно је да ЕУ не може да оствари никакав утицај на Приштину. Аљбин Курти је током предизборне кампање отворено изјавио да уопште нема намеру да оснива Заједницу србских општина. Став Брисела, који тврдоглаво игнорише трагедију антисрбског етничког чишћења на Косову, охрабрује привремене органе самоуправе у Приштини да наставе са угњетавањем србског становништва. Посредовање ЕУ је потпуно пропало. Не разумемо зашто је у таквим условима делегација ЕУ уопште затражила да данас присуствује седници Савета безбедности УН – очито, да подсети на своје постојање и да, на рачун ауторитета Савета, покуша да мало поправи свој потпуно нарушен имиџ у питању решавања кризе?

Парадоксално, уместо да решавају главне проблеме покрајине, напори приштинског режима и његових покровитеља из НАТО-а имају за циљ да их погоршају. Најављен је прелазак у завршну фазу стварања такозване косовске „војске“. Настављају се испоруке производа војне намене из земаља НАТО-а. Реч је о беспилотним летелицама, оклопним возилима, противтенковским средствима, артиљеријским оруђима и другим средствима наоружања. У плану је набавка система ПВО и војних хеликоптера. Постављају се темељи локалне одбрамбене индустрије. Све то је грубо кршење Резолуције 1244.

Посебно забрињава потписивање заједничке декларације Загреба, Тиране и Приштине 18. марта о некој врсти „сарадње у области одбране“. Штавише, такозвани „премијер“ Аљбин Курти се не устеже да говори о антисрбском карактеру тог савеза и промовише опасну „великоалбанску“ реторику. Поред тога, он најављује нагло повећање „војног буџета“, цинично наглашавајући континуитет између такозваних „косовских безбедносних снага“ и бивше терористичке „Ослободилачке војске Косова“, чијим лидерима се сада суди у Хагу. Очекујемо да ће специјални суд који је тамо формиран извршити своје задатке како би сви кривци за злочине добили казну коју заслужују.

Господине председавајући,

Уверени смо да у циљу стабилизације ситуације у покрајини, Приштина треба што пре да укине дискриминаторске одлуке против србског становништва, а њени западни покровитељи треба да преиспитају своје приступе милитаризацији региона и косовском регулисању уопште. Конкретно, крајње је време да се подстакне својеглави режим да створи Заједницу србских општина у облику у коме је то фиксирано у Бриселским споразумима пре више од десет година. Питам се да ли ћемо данас чути од представника ЕУ које стварне кораке планирају да предузму ради изласка из овог ћорсокака?

Чињенице које смо данас изнели још једном потврђују потребу да се ситуација на Косову задржи на дневном реду Савета безбедности УН, ма колико се представници приштинског режима трудили да нас убеде у супротно. Штавише, ова ситуација не одговара ружичастој слици коју поново покушавају да нам нацртају представници Приштине.

Уместо тога, желели бисмо да чујемо од госпође Гервала-Шварц који су кораци предузети да се косовски Албанци одговорни за премлаћивање службеника УНМИК-а Михаила А. Красношчокова 28. маја 2019. године приведу правди, као и да добијемо појашњење у вези са нелегитимним проглашењем за persona non grata сарадника Мисије Андреја Антонова 2021. године. Као што је познато, Приштина нема овлашћења да протерује сараднике УНМИК-а.

Господине председавајући,

С обзиром на недостатак напретка у решавању, пажња међународне заједнице према Косову не сме бити ослабљена. Категорички смо против смањења учесталости и промене формата седница Савета безбедности УН о питању Косова, као и против смањења буџетског и кадровског потенцијала УНМИК-а.

Подржавамо најскорије постизање од стране Београда и Приштине стабилног, узајамно прихватљивог решења заснованог на Резолуцији 1244 Савета безбедности УН. Само такав расплет је могућ. И мора да добије одобрење Савета.

Хвала на пажњи.

[УН МИСИЈА РФ][БРАТСТВО]