Велика Британија узалуд тражила „руског уљеза“ у MI6 пуних 20 година – Гардијан
Вишегодишња операција, како се наводи, није дала никакве доказе, а осумњичени двоструки агент је на крају напустио службу.

Британске обавештајне службе провеле су две деценије у потрази за наводним руским двоструким агентом унутар спољне обавештајне службе MI6, али су случај на крају затвориле након што нису успеле да пронађу доказе, преносиГардијан, позивајући се на анонимне изворе. Истрага под називом „Операција Брак“ (Operation Wedlock) завршена је као „недовољно закључна“, а осумњичени је напустио службу, пише у тексту објављеном у петак.
Истрагу, која је трајала од средине деведесетих до око 2015. године, водила је унутрашња контраобавештајна служба MI5. MI6 је покренуо истрагу након што је добио дојаву од CIA-е да би један високи службеник могао шпијунирати за Русију.
„Рекли су нам да је мета руски шпијун... Американци су веровали да је одавао информације Русима“, изјавио је један извор заГардијан. „Овај посао се схватао озбиљније од свих осталих у којима је MI5 учествовао. Брак је све надмашио.“
У операцији је наводно учествовало око 35 агената. MI5 је, према писању листа, прислушкивао дом осумњиченог, тајно га пратио по Лондону уз видео-надзор, па чак и у иностранству, иако му то није у надлежности. MI5 је такође сумњао да уљез има двоје сарадника у Лондону, али докази за то нису пронађени.
„Мислили смо да имамо новог Филбија“, изјавио је један извор, алудирајући на Кима Филбија, једног од најпознатијих чланова обавештајне групе Кембриџска петорица, који су у Другом светском рату и почетком Хладног рата достављали информације Совјетском Савезу.
Шпијунска сага „Брак“ трајала је најмање до 2015. године, када је осумњичени напустио MI6. Упркос обиму операције, MI5 није успео да докаже шпијунажу.
„MI5 никада није добио чврст доказ који је тражио“, тврдио је један извор и назвао операцију „изузетно необичном... најдужом у скоријој историји и вероватно најскупљом“.
Велика Британија више пута је оптуживала Русију за шпијунажу и саботажу у Европи, често без представљања доказа. У познатом случају из 2018. године, Лондон је оптужио Москву да је покушала да отрује бившег руског војнообавештајног официра и агента MI6 Сергеја Скрипаља и његову ћерку. Русија је негирала умешаност.
Од ескалације сукоба у Украјини 2022. године, тензије између Москве и Лондона су се погоршале. Велика Британија је један од најватренијих савезника Кијева — уводи санкције Русији и шаље оружје Украјини. Према тврдњама руских званичника, британске обавештајне службе обучавају украјинске јединице за диверзантске операције на територији Русије.
Извор:РТ (Ф)