Nova vrsta Internet prevara
Prvi računari su imali gotovo nikakve multimedijalne mogućnosti. Devedesetih godina, razvojem novih procesora i memorije, pojavljuju se prvi alati za obradu zvuka, videa i slika. Svi znamo za Photoshop, te da fotografije nisu uvek onakve kakvim se čine. A, da li došlo vreme i za virtuelne video snimke, koji izgledaju kao pravi?
"Deepfake" je novi termin koji opisuje video snimke koje je stvorila veštačka inteligencija. Uz poseban Ai softver, treba vam samo par slika ili desetak sekundi videa da računar "nauči" kako da lažira video. Na internetu već postoji na stotine deepfake video snimaka, od kojih su neki duhoviti i komični, dok su drugi zapanjujuće realni. Tako je moguće stvoriti video snimak nekog svetskog državnika koji izgovara ili radi stvari koje se nikada nisu desile u stvarnosti.
To posebno važi za popularne deepfake video snimke Baraka Obame, Putina ili Marka Zukerberga. Iako deepfake tehnologija još uvek nije savršena, za par godina će biti moguće stvoriti potpuno realni - a lažni - video, čak i na mobilnom telefonu.
Koliko je ova tehnologija opasna i kolika je mogućnost zloupotrebe govori i podatak da je Američki Senat tražio posebnu sednicu iza zatvorenih vrata sa šefovima obaveštajnih službi, a upravo na temu deepfake tehnologije.
Izgleda da u budućnosti nećemo moći da verujemo ni - sopstvenim očima.
Ivan Trajković
Foto : Twitter