Бојан Ковачевић исписао историју ПМФ-а
Са просјеком 9,95 Бојан Ковачевић (24) из Фоче исписао је историју Природно-математичког факултета (ПМФ) у Бањалуци, као студент са највећим просјеком оцјена на катедри за физику од њеног оснивања.

У разговору за еТрафику истиче да приликом одабира факултета није имао много дилеме. Осим склоности коју је показивао према природним наукама, он је размишљао и о запослењу у будућности. Уписао је физику на ПМФ-у у Бањалуци, и тако спојио оно што воли и оно што ће му обезбиједити квалитетан живот у будућности.
„При упису на факултет размишљао сам рационално. Желио сам да ми професија омогући запослење након завршених студија. Поред те егзистенцијалне стране, размишљао сам и о ономе што волим и што ме испуњава. Увијек су ми биле блиске природне науке иако је умјетност дио мене. Уписао сам физику и тако себи нашао праву мјеру“, рекао нам је Бојан.
Током студирања његово беспријекорно знање било је награђивано само највишим оцјенама. У Бојановом индексу налазе се само двије деветке, добијене у првим годинама студија, а за које каже да би их можда и поништио да је знао шта ће се касније дешавати.

„Потврђујемо да је Бојан Ковачевић положио све испите предвиђене Наставним планом и програмом студијског програма Физика-општи смјер. Бојану је до краја школовања остала одбрана дипломског рада. Просјек оцјена је 9,95 и са овим просјеком Бојан је најбољи студент Студијског програма Физика од оснивања“, рекли су нам на ПМФ-у.

„Већина студената физике заврши у просвети, а ја сам уписао општи смјер јер желим да се наставим бавити науком. Они студенти који се одлуче за остајање у науци морају да посједују јаке квалитете, прије свега морају имају добар просјек“, рекао је он за еТрафику.
Током студија био је стипендиста фонда „Др Милан Јелић“, а уз то је имао и стипендију коју Министарство просвјете додјељује за дефицитарна занимања. Тако је својим учењем остварио солидне финансијске приходе, који су му били и стимуланс да буде што успијешнији. Новац је користио за куповину материјала неопходног за рад као и за посјете институтима у Београду и астрономским опсерваторијумима гдје је употпуњавао своја знања.

Кроз цјелокупно своје школовање Бојан је био међу најбољима. Након завршене основне школе са одличним успјехом уписао је Општу гимназију у Фочи, коју је завршио као ђак генерације те добио Вукову диплому.
„То ми је дало неку чврстину и одлучност да могу да остварим све што хоцу. До ласкаве титуле ђака генерације дошао сам не само одличним успјехом кроз редовно образовање, већ и кроз ваннаставне активности. У њих спадају такмичења, гдје сам се из различитих области (србског језика, историје, физике, математике) пласирао у прва три мјеста како у нижим нивоима такмичења, тако и на регионалним и републичким. На такмичењу из физике био сам високо рангиран што ми је обезбједило пласман на БиХ мини олимпијаду. Припреме су биле у Београду на њиховом ПМФ-у. Тада сам се увјерио да је то нешто што бих одговарало и мом сензибилитету и мојим способностима. Те квалификације су прошле коректно“, прича нам Бојан.
Поред тога што је изванредан студент, може се похвалити и раскошним талентом за сликарство, што је примијетила његова учитељица, која је утицала на то да рано постане члан ликовног удружења младих сликара у Фочи. Ту је наставио стицати знања и проширивати свој таленат код академских сликара. Убрзо су услиједиле и колективне изложбе. Никада није потиснуо своју љубав према сликарству, само је премјестио у други план због науке. Поред сликарства, Бојан се шест година активно бавио и фолклором. Био је један од најмлађих чланова првог ансамбла.
„Сматрам да умјетности у Републици Србској није дато толико значаја. Знао сам да ће природне науке бити мој позив док ће умјетност бити нешто што ће се паралелно развијати. Љубав и жеља према сликарству се никада нису угасиле, то је нешто што ме чини потпуним. Након завршеног факултета опет сам се посветио мало више томе, тако да сада узивам и надокнађујем изгубљено у том погледу. Сада се нађе чешче времена за неки цртеж или скицу несто што ме инспирише у датом тренутку“, истиче он.
Први корак након узимања дипломе је запослење. Бојан очекује понуду за асистентско мјесто, одмах након чега планира да упише мастер студије у Београду или Новом Саду. Коначну одлуку о усмјерењу још увијек нема, али мисли да би то могла бити теоријска физика.