Dronovi mogu biti opasni?
Kako tehnologija ubrzano napreduje, tako i mnogi uređaji nekad dostupni samo malom broju platežnih korisnika, postaju dostupni velikim broju ljudi. To se desilo i sa pametnim telefonima, laptop računarima, a sada i sa dronovima.
Dron (eng. drone), nekada nazvani i kvadkopteri, su male letelice, obično opremljene kamerom. Koriste se za zabavu ali i u komercijalne svrhe. Dugi niz godina su bili poprilično skupi, a danas se mogu pronaći i za stotinjak dolara.
Većina dronova ima opciju da se programira putanja leta pomoću aplikacije na mobilnom telefonu, te dron ima i određeni stepen autonomije u radu. Dronovi se danas koriste za snimanja, u bezbednosne svrhe, kao i u poljoprivredi.
Letos su nepoznati piloti dronova uspeli da više puta zaustave saobraćaj na aerodromu Getvik (Gatwick airport) blizu Londona. Zasad još uvek anonimni vlasnik (ili vlasnici) dronova su leteli vrlo blizu samog aerodroma i piste, te su svi letovi morali biti prizemljeni na 72 sat1. Gotovo 100, hiljada putnika je moralo da odloži ili otkaže let kao rezultat ovog incidenta. Čelnici aerodroma su čak ponudili i nagradu od 50 hiljada funti kako bi se pronašli odgovorni.
Svaka tehnologija ima svoje dobre i loše strane. Nakon pojave računara i interneta pojavili su se hakeri i sajber-špijunaža. Dronovi, iako izgledaju kao igračke, zapravo mogu biti i vrlo opasni, a nesavesni korisnici ih mogu koristiti i za nelegalan nadzor i snimanje objekata i ljudi.
Ivan Trajković