Бронхитис – узрок, симптоми и лечење
Јак кашаљ из груди, праћен искашљавањем шлајма и повишеном температуром главни су симптоми бронхитиса. Бронхитис је запаљенско обољење бронхијалних канала које се може јавити у два вида: као акутни и хронични.
Ова респиратнорна болест погађа и одрасле и децу, а није реткост ни бронхитис код беба. Који су симптоми ове болести, зашто се јавља и како се лечи прочитајте у тексту.
Шта је то бронхитис?
Бронхитис је болест која се најчешће јавља као компликација и последица инфекција горњег респираторног тракта. Поред овог, узрок бронхитиса могу бити и неке друге болести попут богиња или великог кашља. Прехлада, упала носа или синуса, инфекција у грлу, све ово може изазвати бронхитис.
Општа карактеристика бронхитиса је отицање и упала бронхијалних канала који доводе ваздух до плућа. Јако важно подстакнути организам да кашљем избаци сав шлајм из плућа да не би дошло до озбиљнијих компликација болести. Инхалације, биљни чајеви и сирупи, као што је Алтиприм сируп за искашљавање у великој мери могу утицати на оздрављење.
Постоје два типа бронхитиса – акутни и хронични.
Симптоми бронхитиса
Заједнички симптоми акутног и хроничног облика бронхитиса су осећај загушења у грудима, услед нагомилавања шлајма, кашаљ и искашљавање бистре или зелене слузи, губљење даха и „звиждук“ при дисању. Поред наведених симптома код оба облика бронхитиса могу се јавити још неки специфични знаци болести.
Акутни бронхитис
Акутни бронхитис је чешћи облик бронхитиса, а манифестује се упаљеним грлом, благо повишеном температуром, губљењем даха, карактеристичним каљшем и искашљавањем бистре слузи. Некад је праћен и цурењем секрета из носа, малаксалошћу и грозницом.
Ово обољење траје пар недеља, а најдуже од свих симптома задржава се кашаљ. Чак и након што се утврди да су бронхијални канали зацелили, а оток спласнуо може се десити да кашаљ траје.
Хронични бронхитис
Хронични бронхитис се ређе јавља, а болест се описује као хронична уколико инфекција траје најмање три месеца у току године, и то дуже од две године. Овај облик бронхитиса прати упоран кашаљ и бистри шлајм прозирне или зелене боје. Код особа ослабљеног имунитета, које су склоне респираторним инфекцијама, чешће се дијагностикује ово обољење. Пушачи су ризична група, такође. Тако се у медицинској струци хронични кашаљ као симптом хроничног бронхитиса често назива пушачким кашљем.
Фактори ризика
Фактори ризика који доприносе развоју хроничног облика бронхитиса поред употребе дувана могу бити још и генетске предиспозиције, као и дуготрајна изложеност загађеном ваздуху. Уколико је неко у вашој породици боловао од хроничног бронхитиса и упале плућа, велике су шансе да се и код вас јави ова болест.
Предиспозиције за развитак хроничног облика бронхитиса постоје и код особа које болују од астме и различитих алергија. Према статистици, жене пушачи склоније су обољевању од мушкараца који пуше.
Бронхитис код деце
Акутни бронхитис код деце најчешц́е узрокује вирусна инфекција. Узрок треба потражити и у честицама прашине, различитим алергенима, јаком диму, дуванском диму, а у ређим слуачајевима и у бактеријама.
Болест се може развити и након прехладе или друге вирусне инфекције горњег респираторног тракта. Дакле, уколико је дете имало неко упално жариште у носу, устима или грлу велике су шансе да ће због пада имунитета и преосетљивости бити склоније развитку бронхитиса.
Поред уобичајених симптома код деце уме да се јави и мучнина и повраћање, неретко постоји већа секреција из носа, и то углавном непосредно пре него што се јави кашаљ. Дете је малаксало и слабо. Сви симптоми осим кашља пролазе у року од 7 до 14 дана, док се кашаљ може задржати и четири седмице.
Како се лечи бронхитис?
Лекари саветују, уколико је то могуће,да "одлежите" бронхитис. У вецћини случајева уз адекватну негу, акутни бронхитис пролази спонтано у року од неколико недеља. Антибиотик се прописује само у ретким случајевима када је бронхитис изазван бактеријама. Међутим, код особа са астмом, алергијама и кијавицом, терапија ће бити инхалација топлом воденом паром или чак чајем. На овај начин ће се отворити дисајни путеви и олакшати дисање. Од биљних инфуза и чајева као посебно делотворне препоручују се они од мајчине душице, еукалиптуса, бршљана, тимијана, белог слеза и анђеоске траве.
Симптоми бронхитиса могу се ублажити повећаним уносом течности. Осам до дванаест чаша воде дневно разложиће шлајм и помоћи искашљавање. Лекови против болова и сирупи за искашљавање такође могу помоћи.
Хронични бронхитис подразумева ширу медикаментну терапију, те се осим антибиотика препоручује употреба антиинфламаторних средстава као и бронходилататора, којим се постиже брже отварање дисајних путева. Код озбиљнијих случајева треба увести терапију кисеоником, као и вежбе дисања или респираторну физиотерапију које помаже лакше дисање.