IT stručnjaci protiv pandemije
Stručnjaci za IT i kompjuterski dizajn iz Srbije su se veoma brzo organizovali u izradi opreme za zdravstvene radnike. Uz pomoć FB grupe 'Vizionari Srbije' povezali su se i razmenjuju ideje i iskustva kako bi što bolje izradili neophodnu opremu.
Jedan od timova na ovom zadatku je i iDEAlab pri Univerzitetu u Novom Sadu, koji koriste najnovija znanja iz oblasti 3D štampača.
Kako 3D štampa pomaže u izradi opreme za lekare?
3D štampa, a posebno FDM način štampe koji se koristi u najvećoj meri kada se govori o 3D štampi, predstavlja metod fabrikacije manjeg broja komada pojedinačnih delova neophodnih za testiranje pre ulaska u serijsku proizvodnju. Oprema za lekare je u ovoj situaciji postala preka potreba pa je tako i 3D štampa uskočila tu kao prelazno rešenje dok se ne osposobi serijska proizvodnja metodom brizganja plastike.
Da li je 3D štampa skupa ili relativno pristupačna?
Danas je 3D štampa postala pristupačan metod izrade, ali kao što smo napomenuli malih serija - po ceni od 15ak evra za 1kg materijala PLA ili PET G plastika, ne predstavlja preterano skupu metodu, ali treba uzeti u obzir brzinu izrade pri čemu za štampu delova koji imaju 60-70gr je potrebno i po 3 sata rada štampača. Konkretno, deo za vizir koji mi radimo u pitanju onda to izgleda ovako: za 3D FDM štampu treba oko 2 sata po komadu, može da se ubrza na oko 1.5 sat, ako se prilagode parametri konkretnom štampaču. Mi smo počeli sa modelom češkog mejkera Jožefa Pruše koji je u saradnji sa češkim ministarstvom zdravlja dizajnirao model vizira koji bi bio optimaaln za 3D FDM štampu, kao i za efikasnu zaštitu od kapljičnog prenosa. Važno je pomenuti da su to sve modeli otvorenog koda tj. open source što znači da su svi detalji dizajna javno dostupni.
Ko sve učestvuje u ovom projektu?
Grupa je nastala tako što smo se povezali prvo nas nekoliko, u periodu 17-19. Mart. Tačnije nas 11: Nikola Miljković iz Niša (i lekarka Natalija iz Niša), iz Novog Sada Zvezdana Domazet, Martin Ćuk, pa Vladimir Todorović sa Univerziteta u Novom Sadu (laboratorija iDEAlab) i Dejan Movrin sa Fakulteta tehničkih nauka, Novica Janković sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, Borko Jovanović koji vodi Polihedra fab lab i nekoliko stalnih mejkera u tom fab labu - Nenad Davidović i Mihajlo Lazarević, kao i Svetozar Kolesar iz 3D Republike. Važno mi je da pomenem i neke od preduzetnika koji su se lično angažovali u ogromnoj meri, kao što su Principesa Modle i Eurotehna iz Bajine Bašte. Nije nikakva reklama, jer niko od nas nije u Vizionarima zbog nekih lovorika, nego isključivo jer hoćemo da pomognemo lekarima i medicinskim sestrama, našim super herojima.
Takođe smo se povezali i sa Centrom za Bioinženjering sa Univerziteta u Kragujevcu, tako da vidite, bukvalno se cela Srbija uključila u startu. Sada se u akciju uključio i region pa je tako aktivan veliki broj “mejkera” koji u velikoj meri doprinose u svojim zemljama da zdravstveni sistemi dobiju ono što im je neophodno.
U EU tehnologijom 3 štampe proizvode i delove za respiratore, da li je nešto tako moguće i regionu Zapadnog Balkana?
'Kada su respiratori u pitanju, mi smo takodje uradili jednu probnu seriju razdelnika za respiratore koji omogućavaju da se jedan respirator koristi na 2 pacijenta čime dupliramo kapacitete. Ovakvi delovi zahtevaju daleko veću preciznost, pa za ovo koristimo SLA 3D štampu odnosno lasersku stampu u smoli koja daje veliku preciznost i tačnost. Problem štampe ovakvih delova za respiratore je što je potrebno podešavanje na licu mesta odnosno potrebno je da neko bude prisutan na licu mesta u bolnici i podesi respirator za upotrebu što je zbog zabrana ulaska u bolnice sada malo otežano. ' - kažu iz iDEAlab tima.
Ivan Trajković
Foto: IDEAlab